Jak przyspieszyć Google Chrome i Microsoft Edge?
Pytanie z tytułu „Jak przyśpieszyć przeglądarkę Google Chrome i Microsoft Edge?” pada dosyć często. Programy jest dosyć dobrze zoptymalizowany, a ewentualne zmiany mogą powodować ich niestabilność.
Jeśli jesteś człowiekiem, który trzyma nerwy na wodzy i będzie pamiętał o wprowadzonych zaawansowanych zmianach w przeglądarkach działających na Chromium, może podjąć się ich edycji i po występujących problemach, ewentualnie powrócić ustawienia domyślne bez żadnego problemu.
Ustawienia zaawansowane Google Chrome i Microsoft Edge
Ogółem w pokazanych tutaj wskazówkach, można modyfikować każdą przeglądarkę dzięki projektowi open source Chromium.
Aby wejść w zaawansowane ustawienia, zwane „Experiments”/”Eksperymenty” wystarczy w pasku adresu wpisać „Chrome://flags” lub „Edge://flags” i potwierdzić za pomocą przycisku na klawiaturze „Enter”
Naszym oczom ukazuje się długa lista opcji ukrytych w codziennym użytkowaniu.
W pasku z napisem „Search flags” wpisujemy poniższe sposoby przyspieszające przeglądarkę, a następnie edytujemy (poprzez kliknięcie i wybranie innych opcji) domyślne ustawienia (po prawej) na sugerowane w celu przyśpieszenia przeglądarek.
Szybsze pobieranie plików
Dzieląc pobierany plik na kilka części i pobierając je równolegle, możemy znacznie skrócić czas potrzebny na pobranie danego pliku.
„Parallel downloading” zmień na „Enabled”.
Szybsze wyświetlanie stron
Przyspieszamy wyświetlanie stron, powodując pobieranie równoległe warstw strony.
„Parallelize layers” zmień na „Enabled”
Szybsze wczytywanie stron
Zmiana protokołu na QUIC, który łączy w sobie najlepsze funkcje UDP i TCP pozwoli na szybsze ładowanie stron internetowych.
„Experimental QUIC protocol” zmień na „”Enabled”
Wsparcie dla HTTPSSVC w DNS
Włączenie funkcji pozwoli wysyłanie zapytań przez przeglądarkę do serwera DoH o rekord HTTPSSVC. Jeśli zostaną zwrócone jakiekolwiek rekordy, chrome uaktualni adres URL do HTTPS. Dodatkowo jeśli wykażą obsługę QUIC, przeglądarka połączy się szybciej ze stroną.
„Support for HTTPSSVC records in DNS” zmień na „Enabled”
„Leniwe” wczytywanie obrazów
W leniwym wczytywaniu obrazów chodzi o to, aby nie wczytywać obrazów, których nie widzimy obecnie na ekranie. Oszczędzamy w ten sposób czas na szybkość renderowania strony.
„Enable lazy image loading” zmień na „Enabled”
„Leniwe” wczytywanie ramek
Leniwe ładowanie ramek to nic innego jak brak wczytywania tego co nie widzimy poza ekranem a jest w iframe.
„Enable lazy frame loading” zmień na „Enabled”
Zero kopiowania wątków rastrowych
Zapisywanie bezpośrednio w pamięci GPU (procesora graficznego) powoduje wzrost szybkości stron, ale i zdarza się, że jest to bardzo niestabilna opcja.
„Zero-copy rasterizer” zmień na „Enabled”
Blokuj skrypty ładowane przez document.write
Zbędne … Ustawienie na „Enabled” blokuje skrypt odpowiedzialny za pobieranie skryptów blokujących analizator składni innych firm wstawionych do ramki głównej za pomocą document.write.
„Block scripts loaded via document.write” zmień na „Enabled”
Eksperymentalny JavaScript
Włączenie eksperymentalnego JavaScript pozwana w niektórych przypadkach widocznie przyspieszyć działanie stron, lecz niektóre mogą działać niestabilnie.
„Experimental JavaScript” zmień na „Enabled”
Usuwanie zasobożernych reklam
Niektóre reklamy są tak zasobożerne, że trudno je przełknąć nawet najszybszej konfiguracji sprzętowo-sieciowej. Dlatego ta opcja pozwala automatycznie na niedopuszczenie takiej reklamy do pojawienia się na wyświetlanej stronie.
„Heavy Ad Intervention” zmień na „Enabled”