Statyw do smartfona „na co dzień”

W dzisiejszych czasach używamy swoich smartfonów na wiele różnych sposobów. Nie ograniczamy się już tylko do rozmów czy pisania SMS-ów. Wielu z nas surfuje po Internecie w poszukiwaniu interesujących nas treści. Spora część użytkowników używa swoich telefonów do oglądania ulubionych filmów czy seriali za pomocą platform streamingowych. Nie należy zapominać o możliwości kontaktu ze znajomymi dzięki portalom i stronom społecznościowym. To wszystko ważne funkcje i aplikacje dla użytkowników współczesnych smartfonów, ale została jeszcze jedna, niezwykle istotna opcja, którą umożliwia nam obecna technologia ukryta w smartfonach – możliwość robienia zdjęć lub kręcenia filmów.

Co do tego?

 Wiadomym jest, że większość zdjęć robimy w tradycyjny sposób, czyli trzymając smartfona w ręce. Co jednak wtedy, kiedy chcemy zrobić zdjęcie z innej perspektywy niż tej oferowanej przez długość ramienia lub gdy chcemy zrobić zdjęcie większej grupy osób i również znaleźć się na takim zdjęciu? Tu może pojawić się problem – o co oprzeć aparat? Jak go postawić? Na szczęście z pomocą przychodzą nam statywy do telefonów. Te małe, proste w swojej budowie dodatki pozwalają nam znacznie ułatwić robienie zdjęć z innej perspektywy.

Jaki statyw wybrać?

 Jeśli doszliśmy już do wniosku, że statyw okaże się nam przydatny, pora zastanowić się, czym się kierować przy jego wyborze? Czy są różne statywy? Zacznijmy od podstaw. Dobry statyw powinien być przede wszystkim stabilny – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz smartfon będzie bezpieczny, a także, że zdjęcia czy filmy będą zrobione bez efektu rozmazania. Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest kompaktowość. Często bagatelizowana, a jednak bardzo ważna cecha. W końcu statyw do smartfona powinien zawsze się koło niego znajdować, by móc go użyć, kiedy jest potrzebny. Duże i nieporęczne akcesorium na pewno nie spełniałoby tej roli z prostej przyczyny – najczęściej zostawałoby w domu z uwagi na zbyt duże gabaryty lub brak wygody użytkowania. Warto również wspomnieć o możliwościach ustawiania statywu na telefon na różnego rodzaju podłożu – nie zawsze mamy szansę ustawić aparat na płaskiej powierzchni, takiej jak np. stół. Wtedy przydają się osobno regulowane, elastyczne nogi – dzięki nim statyw będzie stał pewnie nie tylko na płaskiej, ale również nierównej czy lekko pochyłej powierzchni.

Rodzaje statywów do telefonu

 Możemy wyróżnić kilka rodzajów statywów dla smartfonów. Różnią się one oczywiście możliwościami i liczbą zastosowań. Zaczynając od tych najprostszych, a co za tym idzie, najtańszych, które nie oferują nam zbyt wielu możliwości, aż do tych, które dzięki głowicy panoramicznej dają całą paletę możliwości. Do codziennego użytkowania warto rozważyć opcję Tripoda. Jest to często jednoczęściowy, wygodny i kompaktowy statyw, który posiada gwintowane szybkozłącze ¼ cala, dzięki czemu łączy się z większością uchwytów dostępnych na rynku. Dostępne są również modele wyposażone w przegub kulowy – dzięki niemu nasz statyw staje się elastyczny, umożliwiając ustawienie smartfona pod dowolnym kątem. Warto pamiętać, że Tripody mogą stanowić świetną bazę dla różnego rodzaju przedłużek bądź gimbali. Splecione, elastyczne nogi tego statywu stanowią wygodną rękojeść lub umożliwiają wspomniane wcześniej wykonanie zdjęcia na nierównym podłożu.

Na koniec

 Wybór odpowiedniego statywu może wydawać się sprawą prostą. Gdy jednak zastanowimy się nieco dłużej, okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Przed wyborem zastanówmy się najpierw do czego statyw ma nam służyć i w jakich warunkach będziemy z niego korzystać. Może okazać się, że wystarczy nam najprostszy model lub taki właśnie egzemplarz zupełnie w naszym przypadku się nie sprawdzi. Nie zostawiajmy tego wyboru przypadkowi i poświęćmy chwilę na zastanowienie – tylko wtedy dobierzemy odpowiednie akcesoria, które będą pasować nam pod każdym względem.