Darmowy pakiet biurowy – a’la Microsoft Office

Nie znam człowieka, który mając komputer, czy laptop nie skorzystał z pakietu Office. Kiedyś Microsoft nie miał konkurencji, a jeśli była to gdzieś za rogiem schowana i nie mówiło się o niej.

Wszystko idzie do przodu, a wraz z biegiem czasu powstają darmowe alternatywy. Niestety nie są idealne, ale za to darmowe, bez potrzeby crackowania i kombinowania z lewymi kodami.

Apache OpenOffice – darmowy pakiet biurowy

Apache OpenOffice
Na start Apache OpenOffice (kiedyś OpenOffice.org).

Najpopularniejszy wśród darmowych zamienników, którego jedyną wadą jest brak wersji 64-bitowej. Oczywiście to drobnostka w przypadku pakietu biurowego.

Waga pakietu instalacyjnego wynosi najmniej z tutaj prezentowanych, bo zaledwie ~125MB.

Ze względu na otwartą licencję z programu można bez przeszkód korzystać za darmo w firmach (no i oczywiście w warunkach domowych).

LibreOffice – pakiet biurowy za darmo

LibreOffice
Drugi w kolejce na podium i depczący po piętach Apache OpenOffice jest LibreOffice.

Ten pakiet biurowy jest najcięższym pakietem w tym zestawieniu. Waży prawie 305MB, nie zagłębiałem się, dlaczego aż taka waga. Możliwe, ze dodatkowe efekty wizualne itp. na to wpływają.

Co tu dużo pisać? Może tyle, że licencja jest otwarta i także można go wykorzystywać w firmie i warunkach domowych zupełnie za darmo. Warto dodać, że program posiada wersję 64-bitową.

WPS Office – darmowa alternatywa dla Microsoft Office

WPS_office_logo
Trzeci na podium jest WPS Office.

Waga produktu jest zbliżona do Apache OpenOffice, ponieważ ma ~148MB.

Ciekawostką w tym pakiecie biurowym jest to, że posiada możliwość szyfrowania hasłem tworzonych dokumentów oraz posiada konwerter plików do PDF.

Podobnie jak LibreOffice dostępna jest wersja 64-bitowa.