Pamięć RAM – ile potrzebujemy?
Pamięć RAM jest to podstawowa pamięć cyfrowa, którą posiada każdy sprzęt mający swój system. Pamięć RAM przechowuje obecnie uruchomione programy, pozwala przechowywać grą niektóre elementy widoczne na ekranie itp. Ogółem przechowuje obecne dane, jakie są nam wyświetlane.
Ponieważ dostęp do RAM jest bardzo szybki, to programy korzystają z niej ochoczo. Duża zajętość RAMu nie jest niczym złym, wręcz odwrotnie. Aplikacje, gry i programy, które zapisały już swoje dane w RAM, uruchamiają się szybciej i są gotowe na nasze działania niemal natychmiastowo.
System sam zwalnia ilość pamięci RAM, jaka jest mu potrzebna do działania lub/i uruchomienia danego programu. Jeśli zajętość programu RAM jest duża, a program, który chcemy uruchomić, potrzebuje większości tej pamięci, to system w takim przypadku zrzuca dane z RAM na dysk systemowy (najlepiej tak) jako plik wymiany/stronicowania.
Ile potrzeba pamięci RAM?
Trudno jest to napisać jednoznacznie.
Dla przykładu mogę napisać swoje doświadczenia. Na jednym komputerze Chrome wykorzystuje 3GB RAM z 32GB dostępnych, a na laptopie potrafi korzystać 5GB RAM z 8GB dostępnych… a teraz zajmuje się „z ciekawości” montażem materiałów wideo. Raz programowi brakuje przydzielone maksymalnie 24GB, a raz wystarczy 8GB.
Wszystko zależy od tego co robimy w danym momencie, ile mamy uruchomionych programów i jak złożone wykonujemy czynności. Nie wszystko zależy od nas, dużo też jest po stronie optymalizacji aplikacji i programu.
Minimum RAMu – ile?
Napiszę tutaj przybliżone/orientacyjne wartości pamięci RAM, jakie powinniśmy posiadać przy konkretnych zastosowaniach naszego sprzętu.
Gracz, który gra w nowe tytuły gier potrzebuje w dzisiejszych czasach minimum 16GB RAM
Grafik komputerowy, nie chodzi tutaj o elementy 3D, ale „zwykłą” obróbkę grafiki czy jej tworzenia. W takich przypadkach minimum wydaje się być 16GB przy większych rozdzielczości grafikach.
Montażysta filmów wideo zazwyczaj potrzebuje minimum 16GB. Tak gdzieś wyczytałem, ale niejednokrotnie zabrakło tyle przy obróbce wideo i renderowaniu filmu FHD. Tak więc minimum to 32GB dla świętego spokoju, dla 4K zalecane 64GB.
Efekty 3D. Ta czynność wymaga mocnego sprzętu, a 32GB RAM to chyba minimum przy porządnych projektach. Zalecane minimum 64GB.
Zwykłemu użytkownikowi, który przegląda tylko strony, youtube i od czasu do czasu zagra w coś starszego, wystarczy 4GB (ale jest to absolutne minimum w 2020 roku). Można co prawda działać na pamięci RAM w ilości 2GB, ale to droga przez mękę. Nawet mając SSD, odczujemy dyskomfort. Odpowiednie wydaje się tutaj 8GB RAM dla świętego spokoju.
Przypomnę, wszystko zależy od złożoności zadań i optymalizacji programu/systemu.