Plik wymiany – plik stronicowania. Ile ustawić i czy potrzebny ?
Co to jest plik wymiany?
Plik wymiany, czy też plik stronicowania jest to nic innego jak zrzut tego, co w pamięci RAM na nasz dysk systemowy.
„Plik wymiany” zwany inaczej „plik stronicowania”. Jeśli Twoja pamięć RAM się zapełnia, to system, aby zrobić miejsce na inne programy, zrzuca nieużywaną część danych z RAM, właśnie jako plik wymiany na dysk systemowy. Plik wymiany wynosi w większości przypadków tyle, ile posiadamy pamięci RAM.
Małą ilość pamięci RAM w połączeniu z HDD (dysk talerzowy/twardy) powoduje gorączkę u właściciela sprzętu. Wszystko trwa długo, wolno, ślamazarnie. Powodem jest dużo wolniejszy odczyt danych z dysku SSD/HDD niż z RAM.
A ile RAM potrzebujemy, możesz przeczytać w wpisie – Pamięć RAM – ile potrzebujemy?
Nie wiesz, ile obecnie posiadasz RAMu? Zobacz – Ilość pamięci RAM – jak sprawdzić?
Gdzie zmienić opcję pliku stronicowania ?
Prawym przyciskiem myszy kliknij, na ikonkę „Ten komputer” i z dostępnych opcji wybierz „Właściwości”.
W oknie, które nam się ukazało, wybierz „Zaawansowane ustawienia systemu”.
Kolejne okno ukazuje nam właściwości systemu. Przejdź do zakładki „Zaawansowane” i w sekcji „Wydajność” wybierz „Ustawienia”
Tak, następne okno. Przejdź do zakładki „Zaawansowane” i wybierz opcję „Zmień”.
Teraz mamy dostęp do ustawień pliku wymiany/pliku stronicowania.
Najlepsze ustawienia pliku stronicowania
Jeśli masz więcej niż jeden dysk najlepiej wyłączyć z niego plik wymiany i zostawić na dysku systemowym.
Wyłączenie pliku stronicowania z dysku jest prosty. Wystarczy wybrać dany dysk klikając w niego, następnie wybrać opcję „Bez pliku stronicowania” i zatwierdzić nasze ustawienie opcją „Ustaw”.
Robimy tak dla pozostałych dysków niesystemowych.
Przy dysku systemowym wybieramy opcję „Rozmiar kontrolowany przez system”. Czyli z listy dysków zaznaczasz dysk systemowy i wybierasz opcję ” Rozmiar kontrolowany przez system „, zatwierdź ustawienie opcją „Ustaw”.
A teraz tylko ZAPISZ, OK i uruchom ponownie komputer/laptop.
Gdy sprzęt ponownie się uruchomi, wejdź w te ustawienia i zobacz czy opcja została zapisana.
Kiedyś były czasy gdy kombinowano ze zmianą tych wartości na inne, ale dawały więcej wad niż zalet. System nie przydzieli więcej niż pojemność pamięci RAM… przynajmniej nie spotkałem się z takim przypadkiem jeszcze w Windows 10.
Wyłączenie pliku wymiany
Całkowite wyłączenie pliku wymiany, czyli zaznaczenie na każdym z dysków opcji „Bez pliku stronicowania” da nam kilka GB zysku na dysku. Jednak mając nawet sporą ilość pamięci RAM, której i tak nie wykorzystujemy, niektóre programy mogą zacząć pokazywać błędy, wyłączać się i wieszać.
Sam kiedyś próbowałem wyłączyć plik stronicowania i… przy 32GB RAM, niektóre programy się wyłączały mimo tego, iż był jeszcze spory zapas wolnego RAMu. W ultra przypadkach pojawiał się Blue Screen (tzw. ekran śmierci).
Dlatego zalecam takie ustawienia jak wyżej.