Co warto wiedzieć o systemach MES (Manufacturing Execution System)?

Firmy z branży produkcyjnej rozwijają się w zawrotnym tempie. I nie chodzi tutaj jedynie o ciągłe rozszerzanie rynków zbytu oraz powiększanie skali produkcji. Oczywiście, to ważne obszary rozwoju, jednak to, co czyni przewagę konkurencyjną w branży to sprawne zarządzanie produkcją i skalowanie jej przy minimalizacji kosztów. Jak wejść na ścieżkę optymalizacji produkcji w przedsiębiorstwie? Dzięki systemowi klasy MES.

Czym jest MES?

System MES (Manufacturing Execution System) to narzędzie realizacji i wsparcia produkcji. Co zyskujemy, wdrażając takie narzędzie w swojej firmie produkcyjnej? Przede wszystkim możliwość zoptymalizowania wszystkich procesów produkcyjnych. MES w postaci oprogramowania pozwala na stałe kontrolowanie całego przebiegu produkcji na każdym jej etapie oraz raportowanie o wszelkich problemach, które w makro skali mogą powodować efektywność całego procesu.

Jak w praktyce wygląda system realizacji produkcji? Składa się on z kilku elementów, takich jak serwer zawierający bazę danych, w której gromadzone są wszelkie dane wejściowe i wyjściowe, sterowniki odpowiadające za pozyskiwanie danych z różnych maszyn produkcyjnych oraz oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie całym systemem z poziomu komputera. Oczywiście niezbędne jest również zastosowanie odpowiedniego urządzenia, które służy komunikacji elementów automatyki z bazą danych, która wysyła informacje do naszego oprogramowania.

Dla kogo system MES będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jakie firmy mogą być zainteresowane wdrożeniem rozwiązań klasy MES? Przede wszystkim wszystkie firmy z branży produkcyjnej bez względu na to, jaka jest specyfika działalności. Systemy MES charakteryzują się, w odróżnieniu od ERP możliwością odczytywania danych bezpośrednio z linii produkcyjnych i maszyn będących integralną częścią procesu produkcji.

Jeśli więc firma zauważyła w procesie jakiekolwiek problemy, począwszy od zbyt wysokich kosztów produkcji, przez wolny czas realizacji całego procesu, aż po nieefektywność spowodowaną wąskimi gardłami, Manufacturing Execution System będzie w stanie zidentyfikować obszary odpowiedzialne za ten stan rzeczy.

Co ciekawe, każde przedsiębiorstwo, ze względu na bardzo szeroką ofertę narzędzi MES, może dostosować funkcjonalność rozwiązania do specyfiki tej konkretnej branży. Inne rozwiązania będą przydatne w przypadku przemysłu spożywczego, inne natomiast w przemyśle ciężkim. Teraz zarówno jedna, jak i druga grupa może korzystać z wartości dodanej niesionej przez MES.

Jakie funkcjonalności posiada narzędzie klasy MES?

Pora na kilka konkretnych informacji. Co dokładnie może zrobić prawidłowo wdrożony system MES? Przede wszystkim może monitorować proces produkcyjny w czasie rzeczywistym, z wyszczególnieniem informacji o wydajności każdej maszyny, do której podpięty jest sterownik.

W przypadku mikroprzestoju system MES automatycznie wysyła informacje do urządzenia końcowego z informacją o szczegółach przestoju. Taka funkcjonalność może być rozbudowana o zaawansowane możliwości kontroli jakości produkcji oraz zarządzanie kolejnością konkretnych czynności w ramach procesu produkcyjnego tak, by był on możliwie, jak najbardziej efektywny. Więcej informacji o funkcjonalnościach systemu klasy MES znajdziemy w publikacji System MES dla przemysłu – najczęściej zadawane pytania.

Jak wdrożyć MES?

Wdrożenie systemu klasy MES wcale nie musi być ogromnym wyzwaniem, które sparaliżuje cały proces produkcyjny na nieokreślony czas. Oczywiście, jeśli firma jest na tyle duża, że posiada własny dział wdrożeń technologicznych, brak odpowiedniego wyszkolenia czy niewiedza z zakresu wdrażania technologii MES może powziąć za sobą ryzyko niepotrzebnych przestojów.

Obecnie jednak wraz z zakupem systemu MES często otrzymujemy wsparcie specjalistów i konsultantów, którzy służą nam pomocą w procesie wdrożenia. Takie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że praktycznie na miejscu mamy dostęp do specjalistycznej wiedzy, którą posiadają wdrożeniowcy.

Zobacz również: prosty system MES.

Korzyści wynikające z wdrożenia systemu klasy MES

MES to gwarancja optymalizacji wszystkich procesów produkcyjnych zachodzących w firmie. Najważniejsza funkcja, jaką jest monitoring każdego, nawet najmniejszego elementu procesu produkcyjnego daje gwarancję spokoju i realizacji zamierzonych celów.

MES, dzięki zaawansowanym funkcjom raportującym przedstawia nam dane, które wcześniej mogły być zupełnie niewidoczne dla kierownictwa, a dzięki którym przyszłe decyzje biznesowe będą znacznie bardziej przemyślane i trafniejsze.