Aktualizacja programów

Każdy program należy aktualizować, aby pozbyć się ewentualnego braku kompatybilności, korzystać z usprawnień i przede wszystkim dla bezpieczeństwa.

Czasami zdarza się, że nowsza wersja jest „gorsza” od poprzedniej, ale jest to zazwyczaj szybko poprawiane w większości przypadkach. Nie można natomiast stwierdzić, że nowsza wersja jest gorsza, bo ma inny interfejs – nie wszystko każdemu musi się podobać, na tej płaszczyźnie trudno dogodzić.

Tak czy inaczej, zaleca się aktualizację programów na bieżąco. Pamiętaj wykonać przed aktualizacjami Punkt Przywracania Systemu.

Program do aktualizacji programów

Kiedyś korzystałem z FileHippo, ale niestety ostatnia wersja jest z 2015 roku. Inne „wyszukiwarki aktualizacji” to kombajny mające milion innych, często zbędnych opcji, a takim programom z góry dziękuję.

UCheck jest prosty programem wyszukującym najnowszych wersji programów, które mamy obecnie zainstalowane na dysku, Wersja darmowa jest w zupełności wystarczająca, a brak pełnej wersji nie powoduje gorszego wyszukiwania nowszych wersji programów. Wady, a właściwie brak pewnych funkcji, które są w wersji płatnej, w stosunku do darmowej są tak niewielkie, że można je pominąć.

Program pobieramy z oficjalnej strony – UCheck.

Proponuję pobrać program w postaci instalatora, a nie wersji portable. Dlaczego? Ponieważ mając zainstalowany program na dysku nie „zgubimy go” i nie zapomnimy o nim tak szybko, a warto raz w tygodniu sprawdzić, czy nie ma nowszych wersji programów, które mamy zainstalowane.

Wchodzimy na podaną wyżej stronę producenta i wybieramy „Download” przy „Installer 32/64 bits”. Na rozpoczęcie pobierania musimy trochę poczekać przy otwartej karcie/stronie – nie przełączaj na inną stronę/kartę.

uCheck instalator

UCheck – bezproblemowa aktualizacja programów

Po zainstalowaniu program uruchamiamy z uprawnieniami administratora. W tym celu klikamy na ikonkę programu prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Uruchom jako administrator”.

Uruchom jako administrator

Uruchomiony program prezentuje się prosto i przejrzyście.

uCheck interfejs programu

UCheck – uruchamiamy skanowanie.

W programie uCheck wybierz opcję „SCAN”.

Scan w uCheck

Całe skanowanie trwa dosłownie chwilę.

Po zakończonym skanowaniu program pokaże nam:
– dla ilu programów, dostępne są aktualizacje,
– ile mamy zainstalowanych,
– ile programów jest dostępnych do wyboru, w celu jednoczesnej instalacji. Przydaje się po wgraniu systemu, aby nie trzeba było skakać po stronach producentów oprogramowań,
– ile aktualizacji jest do zainstalowania z Windows Update.

Wybieramy „Details” z sekcji „X update(s) are pending”

Aktualizacje dostepne w uCheck

Naszym oczom ukazuje się lista aplikacji, które możemy zaktualizować.

Programy do aktualizacji uCheck

Jak widzicie, na liście znalazła się jedna pozycja na pomarańczowo. Program uCheck sugeruje, iż dana aplikacja może być niebezpieczna. W tym przypadku nie ma w aplikacji FormatFactory nic złego.

Teraz mamy dwa sposoby aktualizacji.

Pierwszy sposób to kliknięcie „Action” i z listy wybieramy „Download”, aplikacja pobrana będzie zaznaczona na fioletowo.

Fioletowe w uCheck

Aby ją zainstalować, należy ponownie wybrać „Action” i z dostępnych opcji wybrać „Install”.

Drugi sposób to zaznaczenie kratki nad listą programów (spowoduje zaznaczenie wszystkich programów na liście) i wybranie opcji „Update Selected”.

Update selected uCheck

Spowoduje to pobranie i zainstalowanie nowszych wersji programów bez naszego udziału.