Błąd vkGetPhysicalDeviceMemoryProperties2

Jeśli ktoś spotkał się z komunikatem, który miał w nazwie vkGetPhysicalDeviceMemoryProperties2 to się zdenerwował, bo znalezienie rozwiązania nie jest wcale takie łatwe.

vkGetPhysicalDeviceMemoryProperties2 – jak naprawić ?

Jest kilka przyczyn, które powodują ten błąd i kilka sposobów na jego naprawę. Niestety nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które działa na każdym systemie i z każdym programie, aplikacją czy grą.

Sprawdź poniższe prawdopodobne przyczyny pojawienia się problemu i jego rozwiązania.

Brak obsługi Vulkan 1.1 przez kartę graficzną

Komunikat nazwie vkGetPhysicalDeviceMemoryProperties2, może pojawić się między innymi przy braku obsługi Vulkan (zazwyczaj w wersji 1.1) przez kartę graficzną. Sam Vulkan to wieloplatformowe API pozwalające na tworzenie rzeczy 3D.

Sprawdź, czy Twoja karta graficzna obsługuje Vulkan w wersji minimum 1.1. Informacje takie znajdziesz w specyfikacji Twojej karty graficznej dostępnej w sieci.

Możesz wspomóc się programem GPU Caps Viewer. W zakładce „Vulkan” możesz uzyskać informację o wspieranej wersji.

Uszkodzone lub brak sterowników Vulkan w systemie

Zainstaluj sterowniki Vulkan… nie są one dostępne jako osobny sterownik, dostarczane są wraz z całymi sterownikami karty graficznej. Więc pobierz najnowsze dostępne sterowniki Nvidia oraz AMD. W czasie instalacji najlepiej wybrać opcję „czystej instalacji”, która zainstaluje najnowsze sterowniki po odinstalowaniu wcześniejszych lub nadpisaniu całkowicie starszych.

Sterowniki Nvidia – nvidia.pl lub geforce.com
Sterowniki AMD – amd.com

Nie wiesz, jaką masz kartę graficzną? Zobacz poradnik Sprawdź, co siedzi w obudowie komputera i laptopa.

Brak lub uszkodzone pliku programu Visual C++

Visual C++ jest to zintegrowane środowisko programistyczne stworzone przez Microsoft. Tyle wystarczy, bo i tak cały opis na nic się zda.

Zainstaluj najnowszą wersję ze strony support.microsoft.com

Możesz też spróbować pakiet, który zainstaluje wszystkie wersje naraz – Visual C++ Redistributable Runtimes All-in-One. Po wypakowaniu archiwum uruchom plik „install_all.bat”.

Zaktualizuj system Windows

Obowiązkowo zaktualizuj system Windows do najnowszej możliwie wersji. Możliwe, że posiadasz starszą wersję jakichś plików, które powodują błąd.
Sprawdź jak zaktualizować system do najnowszej wersji.

Wyczyść system ze zbędnych plików

Powodem także mogą być stare i uszkodzone pliki tymczasowe, które są zapisane w systemie. Wyczyść wszystko zgodnie ze poradnikiem Czyszczenie systemu ze śmieci.