Sprawdź, co siedzi w obudowie komputera i laptopa

Czasami potrzebujemy informacji o tym, co w naszym sprzęcie piszczy. Aby dowiedzieć się dokładnie, musimy pobrać program, który poda nam potrzebne informacje.

Prezentowany program jest darmowy i bardzo rozbudowany, a przy tym lekki.

Sprawdź, jakie masz podzespoły komputera i laptopa

Do tego celu najlepiej użyć zewnętrznego oprogramowania, które pokaże nam w przejrzysty sposób i dokładny komponenty będące zamknięte w obudowach.

Przy okazji możemy sprawdzić temperatury konkretnych podzespołów także za pomocą tego oprogramowania.

HWiNFO – wszystko w jednym miejscu

Program HWiNFO możemy pobrać bezpośrednio ze strony producenta. Program jest całkowicie darmowy, aktualizacje są na bieżąco, a możliwości spore!

https://www.hwinfo.com

Strona zawiera wersje do instalacji (Installer), jak i przenośne, bez potrzeby instalacji programu (Portable). Pobierz odpowiadającą Ci opcję ze strony HWiNFO i uruchom program.

Po uruchomieniu programu widzimy okno z możliwością wybrania informacji o temperaturach lub tylko o podstawowych podzespołach. My chcemy wiedzieć wszystko, więc pola wyboru zostawiamy niezaznaczone i wybieramy opcję uruchomienia „Run”.

hwinfo64 pierwsze uruchomienie

Przez sekund parę, program analizuje nasze podzespoły, wczytuje dane i pojawiają nam się różne okna. Możemy zamknąć trzy górne tzn. te z nagłówkami „HWiNFO64 update”, „CPU #0” oraz „System Summary”

niepotrzebne okna hwinfo64

Teraz widzimy to, co nas interesuj. Wszystko zostało podzielone według kategorii w sposób bardzo przejrzysty.

Przejrzysty hwinfo64

Z lewej strony wybieramy interesującą nas opcję, a po prawej widzimy szczegóły na dany temat.

Niebieskie napisy świadczą o tym, że klikając w nie, zostaniemy przeniesieni na stronę producenta danego produktu. Jednakże nie musimy tego robić, iż w większości przypadków program sam pokazuje nam te informacje.

Mało tego! Program nie pokazuje nam tylko jaki podzespół siedzi w naszym urządzeniu, ale i informacje na jego temat, jakie udostępnia producent. Nie musimy latać po stronach i szukać.

Wyjaśnienie opcji w HWiNFO64

Wyjaśnię krótko jakie informacje zostaną nam ukazane po wybraniu odpowiedniej opcji z lewej strony.

Central Processor – pokazuje nam dostępne procesory. Wybranie procesora pokazuje nam jego nazwę o raz inne informacje na jego temat.

Motherboard – bez wybierania czegokolwiek widzimy, jaką posiadamy płytę główną. Jedną z podmenu jest „SMBIOS DMI„, który sam w sobie pokazuje mało, ale wybranie już „BIOS” ukazuje informacje na temat obecnie wgranej wersji BIOSu na naszą płytę główną oraz rodzaj BIOSu.

Memory – wybranie tej opcji ukazuje informacje dotyczące posiadanej ilości RAM i innych rzeczach z nim związanych jak szybkość zegara, timmingi itp. natomiast podmenu „Memory” pokazuje ilość dostępnych kości RAM i po wybraniu jednej widzimy dokładne informacje na jej temat.

Video Adapter – nie pokazuje nic, ale wybranie podmenu z nazwą karty graficznej daje nam już wiele informacji. Nazwa karty graficznej, chipset, ilość pamięci VRAM/SDRAM, szybkość zegara procesora GPU jak i szybkość pamięci i wiele innych.

Monitor – podmenu monitora pokazuje nam nazwę monitora i informacje o nim.

Drives – tutaj także zero informacji, chyba że wybierzmy „(S)ATA/ATAPI Drives„, wtedy naszym oczom ukazują się podłączone dyski, napędy optyczne, czytniki kart itp. Wszystko to, co łączy się za pomocą SATA, ATA, ATAPI. Wybranie konkretnej rzeczy pokaże nam informacje na jego temat. Nazwa, szybkość, dostępne opcje i wiele innych.

Audio – podmenu daje nam dostęp do informacji o karcie dźwiękowej

Network – podmenu pokazuje nam karty sieciowe. Po ich wybraniu widzimy dokładne nazwy, modele i inne informacje.

To tyle chyba z podstawowych informacji, które w niektórych przypadkach należy podać do wglądu osobą, które je wymagają. A nam te informacje też się przydadzą do wielu rzeczy.