Kontrola temperatur podzespołów w komputerze i laptopie

O temperaturę trzeba dbać, bo zbyt wysoka oznacza gorączkę… dosłownie, człowieka rozpala myśl, że jego komponenty się gotują i w każdej chwili może coś ulec uszkodzeniu. A uszkodzenia jak wiadomo, są czasami kosztowne, nie mówiąc już o ewentualnej utracie swoich danych.

Jak sprawdzić temperaturę podzespołów?

Nie jest to trudne. Wystarczy program i wszystkie dane będziemy mieć jak na dłoni.

Wystarczy tylko wiedzieć jakie temperatury wytrzymują nasze podzespoły. Te informacje też program potrafi pokazać, zobacz poradnik Sprawdź, co siedzi w obudowie komputera i laptopa, który podpowie Ci gdzie szukać jakich informacji.

HWiNFO – sprawdzanie temperatur w komputerze i laptopie

Program HWiNFO najlepiej pobrać ze strony producenta. Zarówno wersję do instalacji, jak i przenośną (bez potrzeby instalowania).

Uruchom program. Na samym początku zaznacz opcję „Sensors-only” i potwierdź, uruchamiając program za pomocą „Run”.

Sensors only hwinfo64

Naszym oczom ukazuje się okno z mnóstwem informacji. Przy wyszukiwaniu informacji o temperaturach wyszukujemy na liście informacji poprzedzonych ikonką termometru.

Jeszcze dodam, że po lewej stronie temperatury obecne, środkowe minimalne, a z prawej maksymalne. Temperatury i ich wartości najmniejsze jak i największe zapisywane są od momentu uruchomienia programu, nie systemu.

Przy opcji CPU widzimy temperaturę procesora.

temperatura procesora hwinfo64

Przesuwając się w dół, widzimy nazwę naszej płyty głównej i więcej czujników temperatur.

temperatury na płycie głównej

System1 – …?
Chipset – temoperatura chipsetu, Jest to miejsce na płycie głównej, na którym jest mały płaski radiator
CPU – temperatura procesora
PCIEX16 – temperatura w pobliżu gniazda PCIEX 16, nie zawsze jest ona poprawna i nigdy nie spotkałem się, aby wartość była wysoka.
VRM MOS – jest to temperatura na układach odpowiedzialnych za napięcie na rdzeniach procesora. Są one umieszczone u góry po lewej stronie płyty głównej tuż za portami (te, które wystają za obudowę PC). Jedna z najwyższych zazwyczaj temperatur, tak jest i będzie. Wysokie temperatury pozwalają zapomnieć o podkręcaniu procesora.
VSOC MOS – temperatura układów nad procesorem. Są to układy odpowiedzialne za napięcie dla uncore, czyli takie, które idą do np: RAMów. Wysoka wartość uniemożliwia podkręcanie RAMów.

Poruszając się w dół, widzimy temperatury naszych dysków.

dysk11
dysk2
dysk3
dysk4

Niżej przy GPU mamy temperaturę na naszej karcie graficznej.

temperatura nvidia

Jak widzicie czujników jest dużo, a dostęp do wszystkich temperatur nie jest trudny. Pamiętać należy, że nie wszystkie płyty główne będą w stanie, pokazać takich informacji jak zobaczyłeś/aś wyżej.