Kontrola temperatur podzespołów w komputerze i laptopie
O temperaturę trzeba dbać, bo zbyt wysoka oznacza gorączkę… dosłownie, człowieka rozpala myśl, że jego komponenty się gotują i w każdej chwili może coś ulec uszkodzeniu. A uszkodzenia jak wiadomo, są czasami kosztowne, nie mówiąc już o ewentualnej utracie swoich danych.
Jak sprawdzić temperaturę podzespołów?
Nie jest to trudne. Wystarczy program i wszystkie dane będziemy mieć jak na dłoni.
Wystarczy tylko wiedzieć jakie temperatury wytrzymują nasze podzespoły. Te informacje też program potrafi pokazać, zobacz poradnik Sprawdź, co siedzi w obudowie komputera i laptopa, który podpowie Ci gdzie szukać jakich informacji.
HWiNFO – sprawdzanie temperatur w komputerze i laptopie
Program HWiNFO najlepiej pobrać ze strony producenta. Zarówno wersję do instalacji, jak i przenośną (bez potrzeby instalowania).
Uruchom program. Na samym początku zaznacz opcję „Sensors-only” i potwierdź, uruchamiając program za pomocą „Run”.
Naszym oczom ukazuje się okno z mnóstwem informacji. Przy wyszukiwaniu informacji o temperaturach wyszukujemy na liście informacji poprzedzonych ikonką termometru.
Jeszcze dodam, że po lewej stronie temperatury obecne, środkowe minimalne, a z prawej maksymalne. Temperatury i ich wartości najmniejsze jak i największe zapisywane są od momentu uruchomienia programu, nie systemu.
Przy opcji CPU widzimy temperaturę procesora.
Przesuwając się w dół, widzimy nazwę naszej płyty głównej i więcej czujników temperatur.
System1 – …?
Chipset – temoperatura chipsetu, Jest to miejsce na płycie głównej, na którym jest mały płaski radiator
CPU – temperatura procesora
PCIEX16 – temperatura w pobliżu gniazda PCIEX 16, nie zawsze jest ona poprawna i nigdy nie spotkałem się, aby wartość była wysoka.
VRM MOS – jest to temperatura na układach odpowiedzialnych za napięcie na rdzeniach procesora. Są one umieszczone u góry po lewej stronie płyty głównej tuż za portami (te, które wystają za obudowę PC). Jedna z najwyższych zazwyczaj temperatur, tak jest i będzie. Wysokie temperatury pozwalają zapomnieć o podkręcaniu procesora.
VSOC MOS – temperatura układów nad procesorem. Są to układy odpowiedzialne za napięcie dla uncore, czyli takie, które idą do np: RAMów. Wysoka wartość uniemożliwia podkręcanie RAMów.
Poruszając się w dół, widzimy temperatury naszych dysków.
Niżej przy GPU mamy temperaturę na naszej karcie graficznej.
Jak widzicie czujników jest dużo, a dostęp do wszystkich temperatur nie jest trudny. Pamiętać należy, że nie wszystkie płyty główne będą w stanie, pokazać takich informacji jak zobaczyłeś/aś wyżej.