Prosty benchmark karty graficznej

Czasami potrzebujemy przetestować dany podzespół komputerowy, a nie wiemy czym. A jak wiemy, to nie chcemy pobierać ważącego kilka GB benchmarka i zaczynamy szukać innego programu.

Do karty graficznej polecam FurMark, który jest programem mały, ale wymagającym a różnego rodzaju ustawienia pozwalają obciążyć słabsze jak i lepsze karty graficzne.

Benchmark karty graficznej

Do benchmarku karty graficznej możemy wykorzystać darmowy program FurMark.

Po pobraniu i zainstalowaniu wita nas prosty interfejs z kilkoma opcjami.

FurMark poczatek

Na początek bez zagłębiania się w ustawienia programu możemy uruchomić test karty, wybierając opcję „GPU Stress test”.

Benchmark furmark start

U góry widzimy wybrane ustawienia i potrzebne w niektórych momentach informacje takie jak:
Core – informuje nas, z jaką częstotliwością pracuje procesor karty graficznej
Mem – szybkość i wykorzystanie pamięci SDRAM w karcie graficznej
GPU Power – moc karty graficznej TDP. Sprawdza działa w okolicach 100%
Fan – prędkość wentylatorów
Limits – nałożone limity

Widzimy także tam opcję FPS. Wartość większa niż 55 aż prosi się o podkręcenie wymagań programu w stosunku do karty graficznej, ale powoli.

Zostaw program na standardowych ustawieniach przez około 15-25minut. Niech karta się nagrzeje. Wtedy będziesz w stanie ocenić czy dzieje się z nią coś nie tak, jakie są temperatury, jak szybko kręcą się wentylatory i czy w czasie testu nie było spadków FPS.

Złe rzeczy to wysoka temperatura czy duża różnica między FPS min, a FPS max. Popatrz, jaka jest różnica na początku startu testu i zapisz sobie, a potem sprawdź po tych 15-20 minutach testu. Temperatura ponad 90 stopni także wyklucza dalsze katowanie karty i trzeba coś z tym zrobić – bardziej przewiewna obudowa, wentylatory nie działają jak trzeba na karcie, wymień pastę termoprzewodzącą i termopady, wyczyść chłodzenie.

Jeśli nic złego się nie działo, podkręcimy wymagania benchmarka. Tutaj mamy dużo możliwości. Zacznijmy od zmiany „Anti-aliasing” na większą wartość.

Anti-aliasing

Uruchom znów benchmark przyciskiem „GPU stress test” i jeśli FPS będą nadal ponad 30 to… ustaw znów większy „Anti-aliasing”. Upewnij się, że pod opcją „Settings” ustawienia wyglądają tak jak na screenie niżej.

Settings furmark

Jeśli nic się złego nie działo to z kartą wszystko w porządku. Jednakże jakieś artefakty czy wysokie temperatury powinny zostać wyeliminowane w ramach możliwości.