Wybór zasilacza komputerowego nie jest taki trudny

Wbrew pozorom wybór zasilacza nie jest trudny. Ważne, aby nie kupować zasilacza z czarne listy i innych bez nazwy.

Na co patrzeć kupując zasilacz?

Tutaj jest kilka rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza do naszego komputera.

Moc zasilacza

Przede wszystkim patrzymy na moc (W) jaką oferuje. Nie może być ona niższa niż zapotrzebowanie naszego sprzętu. Potrzebną moc zasilacza wyliczamy, sumując zapotrzebowanie na energię wszystkich podzespołów. Możemy zrobić to ręcznie, szukając ile każdy element komputera zużywa mocy, a możemy pójść na łatwiznę i skorzystać z gotowych kalkulatorów, w których podajemy nasze podzespoły, a strona poda nam jaki zasilacz będzie odpowiedni. Patrz proponowane moce zasilaczy, nie ile Wat pobierają podzespoły.

Nie wiesz, jakie masz podzespoły? Zobacz poradnik – Sprawdź, co siedzi w obudowie komputera i laptopa. Wpis pozwoli Ci zapoznać się ze podzespołami Twojego sprzętu.

Kalkulatory mocy zasilacza:
be quiet
Enermax

Do wyniku dodaj 200W „zapasu” (patrz niżej).
Taka uwaga. Zasilacz 800W nie będzie ciągle pobierał z sieci 800W.

Certyfikat zasilacza

Ważne, aby kupowany przez Ciebie zasilacz posiadał certyfikat wydajności. Taki certyfikat daje nam pewność wydajności zasilacza. Chodzi o to, że przy certyfikacie 80 PLUS mamy 82% sprawności, a przy 80 PLUS Bronze już 85% sprawności i wewnętrzne redundantne… nieważne. Sama naklejka też nic nie daje, kupuj znane firmy, albo zasilacze, które mają krótko i czytelnie podane informacje o posiadanym certyfikacie.

Przykład na szybko. Kupując zasilacz (wymyślam) 100W, nie da nam 100W tylko 82%. Czyli kupując 200W, może dać nam ~160W – w zależności od certyfikatu itd.

Do wyboru są różne certyfikaty od 80 PLUS – 80 PLUS Bronze – 80 PLUS Silver – 80 PLUS Gold – 80 PLUS Platinum, do drogiego i zbędnego szaremu użytkownikowi 80 PLUS Titanium.

Ja z mojej strony mogę zaproponować zasilacz z certyfikatem 80 PLUS Bronze i lepsze. Oczywiście im większa wydajność, tym droższy.

Zabezpieczenia w zasilaczu

Musiałbym Cię teraz zanudzić opisem zabezpieczeń UVP, OCP, OLP, OTP, OVP, SCP, IOVP, IUVP, NLO, OPP i pewnie jeszcze o czymś zapomniałem. Ogółem kupując zasilacz z certyfikatem, podstawowe formy zabezpieczeń będą obecne.

Nie zdarzyło mi się jeszcze, aby jakiś certyfikowany zasilacz padł, zanim zostało uszkodzone coś innego… ale zabezpieczenia, tak czy inaczej, być powinny.

Standard zasilacza

Mała obudowa i duża obudowa komputera. Nie we wszystkim zmieści się wszystko. Mając małe obudowy typu mini-ITX, będziemy potrzebować zasilacza w formacie SFX lub TFX. Z czego SFX jest mały ogółem, ale TFX jest mniejszy i dłuższy do nietypowych obudów. Jeśli natomiast mamy „normalny” komputer, który do małych nie należy, to standardowo zmieści się tam format ATX

Modularność zasilacza – odpinane kable

Niemodularny – nie odepniemy żadnych kabli, są one na stałe. Przy małych obudowach może być problem z ich sensownym ułożeniem. Natomiast mając obudowę z dużą ilością miejsca, a najlepiej tzw. piwnicą (miejscem na zasilacz) taki zasilacz nie będzie sprawiał żadnych kłopotów. Najtańsze modele zasilaczy.

Pół modularne – zasilacze takie posiadają odpinane przewody, które nie muszą być wykorzystane. Dwie wtyczki do płyty głównej są na stałe przytwierdzone w zasilaczu. Dobre rozwiązanie jeśli mamy mało miejsca w obudowie, a wiemy, że nie będziemy potrzebować kilka wtyczek SATA itp.

Modularne – Wszystkie kable są odpinane. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zakupić w razie potrzeby dłuższy przewód o odpowiedniej końcówce i nie musieć kombinować z przedłużkami. Najdroższe modele zasilaczy.

Rodzaje złączy/kabli

Kupując zasilacz, mało kto patrzy na złącza, jakie posiada w jakiej ilości.

Nowe karty graficzne, te wydajniejsze potrzebują zasilania z zasilacza w formie wtyczki 6pin, czasem 6pin+2pin, a nawet i 8pin+6pin. Więc jeśli nasza karta graficzna potrzebuje dodatkowego zasilania, to nie możesz pominąć sprawdzenia tej informacji.
Każdy dysk SSD czy HDD potrzebuje złącza SATA, tak samo jak stacja CD-ROM, czy nawet czytnik kart pamięci. Jeśli zasilacz będzie miał za mało złącz SATA, to jeszcze nie problem, bo można je rozdzielić odpowiednią wtyczką – Delock Adapter SATA – 2x SATA.

Polecane zasilacze

Ja ze swojej strony polecam zasilacze takie jak:

Niemodularne ATX:
400W – be quiet! System Power 9 400W 80 Plus Bronze
500W – SilentiumPC Vero L2 500W 80 Plus Bronze
600W – SilentiumPC Vero L2 600W 80 Plus Bronze
700W – be quiet! System Power 9 700W 80 Plus Bronze

Modularnych, nie mogę polecić, ponieważ nie miałem z nimi styczności. Z mojej strony mogę jedynie polecić firmę SIlentiumPC i be quiet!, nie oznacza to, że inne znane marki zasialczy są złe.