Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa gamingowego?

Laptopy gamingowe cieszą się sporym zainteresowaniem graczy, którzy dzięki nim, zyskują możliwość nieprzerwanych rozgrywek, w każdym dowolnym miejscu i czasie. Warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Które parametry urządzenia należy prześledzić, aby wybrać najlepszy laptop do gier? Te i inne kwestie zostaną omówione w niniejszym artykule.

Laptopy gamingowe – karta graficzna, procesor i pamięć RAM

Dobre laptopy gamingowe wyróżniać powinien solidny procesor i odpowiedni układ graficzny. Karta graficzna to element, który posiada każdy laptop, jednak mogą być one niewystarczające, jeśli chodzi o gry. Warto wybrać lepszą kartę graficzną, która umożliwi profesjonalne rozgrywki. Laptopy gamingowe z dobrej jakości kartą graficzną, można zakupić już od około 3000 zł.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie laptopa do gier, jest wydajny procesor. To on określa, jakie są możliwości i wydajność laptopa gamingowego, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu graficznego, jednym słowem – wszystko się uzupełnia. Procesor w laptopie gamingowym powinien posiadać minimum 4 rdzenie, a także wysoką częstotliwość taktowania. Warto wspomnieć także o oznaczeniach procesorów. Te, na których będą oznaczenia H, HQ, albo K, będą najbardziej wydajne. Jeśli chodzi o pamięć RAM, to im jest ona większa, tym wydajniejszy będzie laptop gamingowy. Minimalna jej pojemność to 8 GB RAM. Większość laptopów umożliwia powiększenie tej pamięci w dowolnym momencie albo wymianę na większą.

Laptopy gamingowe – dyski

Wybierając laptop gamingowy, warto mieć na uwadze również to, by posiadał on odpowiedni dysk. Jest to kolejny element, który uzupełnia się wraz z układem graficznym, procesorem i pamięcią RAM, przekładając się na ogólną wydajność laptopa gamingowego. Słaby dysk może powodować zawieszanie się i spowolnienia. Jaki dysk będzie odpowiedni? O wiele wydajniejszy będzie dysk SSD niż dysk tradycyjny, czyli HDD. Można także posiadać dwa rodzaje dysków i korzystać z nich zamiennie.

laptopy-gamingowe-karta-graficzna-procesor-i-pamiec-ram

Laptopy gamingowe – inne istotne kwestie

Poszukując laptopa gamingowego, warto zwrócić uwagę także na kilka innych czynników. Przede wszystkim – odpowiedni ekran. Tutaj należy przeanalizować parę elementów: przekątną, rozdzielczość, typ matrycy, a także maksymalną jego jasność. Rozdzielczość powinna być możliwie najwyższa, czyli FHD albo jeszcze wyższa, ewentualnie 4H czy UltraHD. Przekątna laptopa powinna mieć najlepiej minimum 15,6 cala. Im większy ekran, tym lepszy komfort dla gracza.

Wspomniano również o maksymalnej jasności ekranu. Tutaj także dobrze, by była ona możliwie najwyższa. Jeśli chodzi o ekran, przydatną wskazówką może okazać się wybranie ekranu z matową matrycą, co gracze bardzo sobie chwalą. Jedną z istotnych kwestii przy wyborze laptopa gamingowego jest też chłodzenie. W tym celu świetnie sprawdzą się chłodzące podstawki, które pozwolą utrzymać właściwą temperaturę i zapobiec przegrzaniu. Decydując się na zakup laptopa gamingowego, pomóc może porównywarka najniższych cen. Można tam przeglądać dostępne obecnie oferty z cenami i parametrami laptopów.

Jak widać, istnieje kilka ważnych elementów, które warto mieć na względzie, wybierając laptopa gamingowego. Jak wspomniano, każdy z nich jest istotny i razem przekładają się one na ogólną jakość, wydajność i szybkość działania laptopa gamingowego.