Czy jest praca dla juniora w IT w 2021 roku?

Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej przyspieszyła rozwój branży IT. Coraz częściej w jej kierunku spoglądają osoby, które do tej pory pracowały w innych sektorach. Kuszą ich wysokie zarobki, stabilność branży oraz duże zapotrzebowanie rynku na specjalistów IT. Czy wśród ogłoszeń znajdują się oferty dla osób początkujących w branży? Na jakie zarobki mogą liczyć juniorzy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Praca w IT dla początkujących

Oferty pracy IT są zróżnicowane zarówno pod kątem konkretnych dziedzin IT, jak i doświadczenia kandydatów. W tym drugim przypadku wyróżnia się juniorów, midów i seniorów. Oczywiście najlepsze oferty i najwyższe zarobki dotyczą seniorów z bogatym doświadczeniem. Sytuacja osób początkujących w branży nie jest prosta, ponieważ przedsiębiorstwa wolą obecnie zatrudniać pracowników, którzy od razu dają odpowiednią jakość. Nie oznacza to jednak, że juniorzy IT nie mogą liczyć na zatrudnienie w branży. Wiele w tej kwestii zależy od nich samych, a w szczególności od tego, czy potrafią korzystnie się zaprezentować i wyróżnić na tle innych kandydatów. Firma musi zauważyć w początkującym kandydacie potencjał, który będzie można rozwinąć w przyszłości.

Zróżnicowanie zespołu IT – klucz do efektywności

Specjaliści IT tworzą zespół, który jest odpowiedzialny za realizację konkretnych projektów lub kompleksową obsługę informatyczną firmy. Członkami zespołu powinny być osoby posiadające wiedzę w różnorodnych dziedzinach IT oraz charakteryzujące się różnymi poziomami doświadczenia. Wynika to z faktu, że specjaliści IT wykonują czynności o różnym stopniu trudności, co sprawia, że te łatwiejsze można zlecić juniorom. Oddelegowywanie doświadczonego pracownika do wykonywania prostych i zaraz żmudnych działań to marnowanie jego potencjału.

Zróżnicowanie zespołu specjalistów IT jest też ważne pod kątem rozwoju samych pracowników. Juniorzy są mniejszym kosztem dla przedsiębiorstwa, ale mogą rozwinąć swój potencjał pod okiem doświadczonych mentorów. Seniorzy natomiast mogą wykazać się kompetencjami miękkimi, które są potrzebne do wdrożenia i nauki młodych pracowników. Rozwijając kompetencje miękkie i pokazując się z dobrej strony mają szansę awansować w przyszłości na stanowiska menedżerskie.

Czy branża IT wymaga kierunkowego wykształcenia?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chciałoby zacząć pracować w branży IT. Sektor IT jako jeden z niewielu o wiele bardziej ceni doświadczenie i konkretne umiejętności pracowników, niż posiadane przez nich dyplomy świadczące o ukończeniu studiów. Oczywiście kierunkowe wykształcenie może być atutem, ponieważ osoba, która je posiada ma z reguły lepsze podstawy teoretyczne do pracy w zawodzie. W czasie studiów odbywa również praktyki i ćwiczenia, które stanowią trening kompetencji miękkich i odnalezienia się w grupie, co jest obecnie niezwykle istotne w branży IT. Należy jednak wiedzieć, że w większości przypadków dla firmy istotny jest efekt pracy danej osoby na koniec dnia, a nie poziom wykształcenia jaki ona posiada. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Praca w IT: wykształcenie czy doświadczenie- co liczy się bardziej? Badanie.

Jak zostać juniorem w branży IT?

Wiele osób w branży IT nie posiada kierunkowego wykształcenia informatycznego. W jaki więc sposób zdobyły one umiejętności do pracy w sektorze IT? Założyć można, że albo uczyły się same w domu, albo wzięły udział w specjalistycznym kursie, np. programowania. Najlepiej jednak połączyć obie drogi. Nauka w domu może stanowić podstawy, które zostaną następnie rozwinięte na kursie pod okiem specjalisty. Samodzielne uczenie umożliwia Internet, a zachęca do tego również fakt, że można tam znaleźć dużo bezpłatnej wiedzy, która jest zaprezentowana w przystępny sposób. Do samodzielnej nauki można wykorzystać źródła takie jak YouTube, StackOverflow, Udemy lub Pluralsight. W Internecie znaleźć można również wiele tutoriali i poradników, które pomogą rozpocząć naukę i posiąść podstawową wiedzę w zakresie IT.

Zdobycie kwalifikacji do pracy w charakterze juniora IT umożliwiają również specjalistyczne kursy, które prowadzone są przez certyfikowanych szkoleniowców. Ich zaletą jest nauka pod okiem mentora, który staje się przewodnikiem w zawodzie. Oczywiście dobrej jakości kurs sporo kosztuje, jednak warto zainwestować w siebie, ponieważ podczas rekrutacji IT należy zazwyczaj udokumentować swoje umiejętności.

Rady dla juniorów IT

Początkujący w branży IT mają przed sobą trudne zadanie, ponieważ muszą przekonać osoby decyzyjne, że warto im zaufać i umożliwić rozwój potencjału. Zdecydowanie ułatwi to skorzystanie z kilku rad, które zwiększą szansę na zdobycie zatrudnienia w branży IT. Brzmią one następująco:

  • sprawdź, na co jest największe zapotrzebowanie (jakie języki programowania i technologie) i naucz się tego;
  • obniż swoje oczekiwania – oczywiście warto być ambitnym, jednak w przypadku początkujących osób warto starać się o posadę i wynagrodzenie odpowiadające aktualnym umiejętnościom. Jeszcze zdążysz awansować i zarobić więcej;
  • pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na naukę – rozpocznij studia informatyczne lub zapisz się na dodatkowy kurs, który zwiększy Twoje kompetencje i podniesie atrakcyjność CV;
  • twórz własne projekty – wymyślanie i realizowanie własnych projektów to atut, który może zainteresować rekrutera i przesądzić o otrzymaniu posady.

Zapotrzebowanie na pracowników w branży IT nie ustaje. Rozwój tego sektora sprawia, że w Polsce brakuje kilkadziesiąt tysięcy specjalistów IT. W większości przypadków firmy poszukują osób z doświadczeniem, jednak i dla juniorów znajdzie się praca. Oczywiście muszą przejawiać odpowiedni potencjał, który będzie można rozwinąć.