Wady aparatu w Huawei EMUI 10.1
Jakiś czas temu pisałem o wadach aplikacji aparatu w Huawei z EMUI 10, a dziś doczepie się i trochę pomarudzę w związku z aplikacją aparatu w EMUI 10.1 (*140) na pokładzie Huawei P30.
Pamiętać należy, że nowsza aplikacja aparatu to nie zawsze ułatwienia i nie zawsze dostosowanie aplikacji pod klienta, czasami wręcz odwrotnie. Są też niezrozumiałe zmiany, których osobiście nie rozumiem i można by rozwiązać je lepiej bez większego nakładu pracy.
Aplikacja aparatu w Huawei P30 (EMUI 10.1)
Od czego tu zacząć, hmmm… jest kilka miejsc, do których mógłbym się doczepić, poprawić, zmienić, udoskonalić. Dlatego przedstawię moją opinię w paru nagłówkach.
Opiszę oczywiście tylko wady, nie samą aplikację.
Ustawienia aparatu Huawei
Pierwsze ustawienie Jest tutaj kilka braków, które fajnie, aby ostatni flagowiec (nie licząc wersji PRO) z usługami Google posiadał trochę bardziej rozwiniętą aplikację aparatu. W końcu Huawei P10 *, P20 *, P30 * itd. kupują głównie ludzie, którzy chcą dobrej jakości zdjęcia i filmy, a brakujące opcje skutecznie odpychają.
No dobra, ale co takiego złego w samych ustawieniach? No to lecimy.
Współczynnik proporcji
Pierwsza opcja, jaką widzimy w ustawieniach to „Współczynnik proporcji”. Widzimy tam: 4:3 (zalecane), 1:1 i „Pełny ekran”.
Tak, poważnie. To wszystko. Sam się domyśl, jaką rozdzielczość ma dane ustawienie. Huawei nie umiał, ja umiem:
- 4:3 – 2736×3648 (podstawa 10Mpx) / 3456×4608 (szerokokątny 16Mpx) / 5472×7296 (Wysoka rozdzielczość 40Mpx)
- 1:1 – 2736×2736 (podstawa) / 3456×3456 (szerokokątny)
- Pełny ekran – 1680×3648 (podstawa) / 2128×4608 (szerokokątny)
Możecie twórcy Huawei skopiować sobie te cyferki jeśli trudno Wam tak obszerne dane wprowadzać samodzielnie. Fakt faktem, że rozdzielczość ta zmienia się przy wybraniu suwaku na opcję „Szerokokątne” czy wybraniu trybu „Wysoka rozdzielczość”, ale można by inaczej to rozwiązać.
Brakuje CI 16:9? Mnie także, widocznie Huawei uznało, że nikt nie ma panoramicznego wyświetlacza smartfona czy monitora i lepiej będzie się oglądać inne rozdzielczości.
Sterowanie dźwiękiem
W tej kwestii mamy do wyboru możliwość powiedzenia „Cheese” albo… no właśnie, co?
Jaką komendę mam głośno wypowiedzieć? Sprawdziłem, i wiecie co? Możecie powiedzieć cokolwiek np: „Dupa” czy „Cy…kaj foto”
Mogliby to inaczej napisać, aby było wiadomo, że można powiedzieć cokolwiek.
Rozdzielczość wideo
Tak samo jak w przypadku zdjęć, Huawei nie chciało się napisać konkretnych rozdzielczości danych opcji.
Napiszę Wam:
- [16:9] 4K – 3840×2160
- [Pełny ekran] 1080p – 2336×1080
- [16:9] 1080p – 1920×1080
- [21:9] 1080p – 2560×1080
- [21:9] 720p – 1680×720
- [16:9] 720p – 1280×720
Wydajny format wideo
Szkoda, że Huawei nie zamieściło informacje, iż jest to format kodek HEVC (h.265) zamiast standardowego AVC (h.264).
Kodek HEVC jest bardziej wymagający dla sprzętu. Chodzi tutaj, iż kodowanie i dekodowanie tak zapisanego materiału wymaga bardziej wydajnego sprzętu, co wiąże się z tym, że nie odpalimy nagranego wideo na każdym urządzeniu.
Druga kwestia to fakt, że nie każdy sprzęt (telewizor, odtwarzacz podłączony do telewizora itp.) nie odtworzą tego filmu. Faktem jest, iż możemy zaoszczędzić czasami sporo miejsca. Jeszcze nie udało mi się zmniejszyć rozmiar o 35%, ale do 20% jest to jak najbardziej możliwe.
Linie siatki
Jest opcja włączenia linii siatki, wówczas nasz ekran podzielony jest na 9 części i to tyle.
Wielu opcji brakuje jak np: trójpodział, kompozycja ukośna, muszla/ślimak itp. Wątpię, aby dodanie większej ilości podziałów wiązało się z ogromnym wysiłkiem programistów.
Samowyzwalacz
Mamy opcję samowyzwalacza, jednakże tutaj programiści poskąpili i dali tylko 3 opcje: 2s, 5s, 10s.
A do tego co jest fatalnym lenistwem (wątpię, aby było to niedopatrzenie) na ekranie w czasie zdjęcia przy włączonej opcji samowyzwalacza nie ma odliczania do wykonania zdjęcia! Jedynie słyszymy ciche pykanie sugerujące odliczanie… kiepsko, oj kiepsko.
Dodawaj znak wodny
Jeśli kochasz Huawei, możesz zrobić im reklamę, zamieszczając znak wodny na swoich zdjęciach.
Większy sens miałoby, gdyby była zamieszcza informacja o czasie, dacie czy też lokalizacji.
Szybkie wywoływanie
Mamy opcję szybkiego wywoływania, czyli uruchomienia aplikacji bądź wykonania zdjęcia po dwukrotnym naciśnięciu przycisku głośności przy wyłączonym/zablokowanym ekranie.
Tylko i tutaj nie rozumiem programistów. Dlaczego szybkie zdjęcie zapisywane jest w proporcji „Pełny ekran” i rozdzielczości 1680×3648 zamiast pełnego 10Mpx chociażby 4:3?
Opcja „Zdjęcie”
Kolejną rzeczą, do której przejdziemy to tryb „Zdjęcia”.
Przybliżanie
Opcja przybliżania oferuje aż 30 krotny zoom. Fakt, że przy 10 zoom zdjęcia wyglądają już kiepsko więc 30x jest zupełnie zbędne. Nie mówiąc o utrzymaniu stabilnie smartfona tak, aby obraz nie latał.
Przybliżanie do 2,9x korzysta z jednego obiektywu a później już z innego, przez co kolory zdjęć znacznie się różnią. Nie rozumiem, dlaczego tego nie zrównają.
Proporcja zdjęcia 16:9
Standardową moim zdaniem opcją powinno być wykonywanie zdjęcia w proporcji 16:9. Niestety Huawei uważa, chyba że większość urządzeń ma proporcje 4:3 pisząc przy tym w ustawieniach „zalecane”.
Tymczasem patrząc na standardy dla komputerów, smartfonów czy urządzeń dla profesjonalistów znacząco przeważa format 16:9. Co ciekawe przy wideo na szczęście tego problemu nie mieli i materiały nie są nagrywane w 4:3!
Opcja PRO/Wysoka rozdzielczość – Opcja 40Mpx
Dlaczego na ekranie głównym opcji „Zdjęcia” nie ma wyboru 40Mpx jak to jest w funkcji PRO i specjalnie do tego dołożonej opcji „Wysoka rozdzielczość”? Nie rozumiem tego rozwiązania i utrudnienia.
Opcja „Panorama”
Opcja panoramy jest w „Więcej”. Rozdzielczość pełnej panoramy wynosi 9856×2240 w proporcjach 4:3. Dlaczego nie ma proporcji 16:9, co przy panoramie jest raczej czymś standardowym ?
Opcja „Film”
Kolejną opcją jest opcja filmu. jest to standardem, mało który producent wypuszcza osobno aplikację do zdjęć a osobno do nagrywania wideo.
Przybliżenie
Tak samo jak przy zdjęciach, fatalnie wyglądają przeskoki i kolory przy przybliżeniu 2.9x a 3.0x. O ile przy zdjęciach tych przeskoków nie zobaczymy, gdyż wiadomo grafika, o tyle przy kręceniu wideo taki przeskok jakościowy i „zoom” jest czymś bardzo niepożądanym i fatalnie wyglądającym
Przybliżenia pośrednie
Druga sprawa to przybliżenia pośrednie, które są chyba efektem ubocznym i niedopatrzeniem.
Mając zoom standardowy 1x i chcąc przejść na zoom 2x musimy kilkakrotnie nacisnąć ikonkę „+”… tak, nie przeskakujemy z 1x na 2x, tylko mamy (i tutaj uwaga) 10 pośrednich przybliżeń, które są minimalne i prawie niezauważalne. Czyli jak gdyby mamy zoom 1.1x, 1.2x… 1.9x, 2.0x.
Będąc na zoomie 2.4x i chcąc przejść do 2.5x mamy już mniejszą ilość „pośrednich zoomów” – 2.4.0x, 2.4.2x, 2.4.4x, 2.4.6x, 2.4.8x, 2.5x. przy zoomie 5x chcąc przejść na 6x mamy pomiędzy zoom ukryty 5.5x.
Stabilizacja obrazu
Chcesz wyłączyć stabilizację obrazu? A po co Ci taka opcja… pomyślało Huawei. Dlatego nie dało opcji wyłączenia AIS, który to jest autorskim następcą EIS (elektroniczna stabilizacja obrazu).
No nie ma takiej opcji i koniec kropka.
Bitrate filmu
Huawei P30 nagrywa naprawdę dobrej jakości materiały wideo. Jednakże można by pokusić się o zwiększenie bitrate nawet dwukrotnie! W przypadku 4K z maksymalnych ~35Mb/s na ~70Mb/s (Open Camera pozwala tyle wyciągnąć), dałoby jeszcze lepszą jakość materiału wideo.
Fakt, większy bitrate to więcej zajętego miejsca przez film. Ale można dać opcję w ustawieniach typu „Zwiększony bitrate” i „Standardowy bitrate”.
Przysłona
Sterowanie przysłoną, a właściwie jej symulacja jest bardzo fajnym rozwiązaniem, które działa bardzo dobrze, o ile elementy są wystarczająco kontrastowe, a na zewnątrz nie ma zbyt jasno. Mam tu na myśli, że może nie wyjść zrobienie zdjęcia ciemnego patyka z niską przesłoną na tle jasnego piasku, gdy całość kadru jest bardzo jasna przez słońce (nie chodzi tu i padanie promieni słonecznych bezpośrednio w aparat).
Druga sprawa to mamy możliwość nagrania wideo z regulacją przysłony, ale dlaczego tylko w 720p (1280×720) i w 30kl/s tego nie mam pojęcia. Procesor spokojnie dałby radę przy FHD 60kl/s.