Wady aplikacji aparatu w Huawei (EMUI 10)

Od dłuższego czasu posiadam smartfony firmy Huawei ze względu na dobrej jakości zdjęcia i współpracę z firmą Leica, która jest legendą świata fotografii. Niestety jak w każdym smartfonie coś będzie przeszkadzało lub będą niedoróbki, obok których nie da się przejść obojętnie.

Rozumiem, że czasami nie da się czegoś zrobić, gdyż smartfon ma swoje zasoby w postaci RAMu czy procesora i nie przeskoczy pewnych ograniczeń… ale nie wierzę, że nie dałoby się niektórych rzeczy poprawić.

Wszystko, o czym niżej będę pisał, występuje na Huawei P30 z EMUI 10 (10.0.0.190)

Opcja „Przysłona” w aparacie Huawei

Przybliżenie x2

Pierwsze co mi przeszkadza to fakt, iż jest standardowo ustawione przybliżenie x2.
Co prawda można to zmienić, ale po pewnym czasie staje się to irytujące

Standardowa przysłona

Druga sprawa to standardowo przysłona ustawiona jest na f/4. A dlaczego nie najmniej f/0,95? Można by dać ustawienie dodatkowe w ustawienia, aby móc wybrać domyślną wartość.

Rozdzielczość i proporcje zdjęć

Skoro aparat ma 40MPx to dlaczego nie da się wybrać takiej wartości w opcji przysłony? Nie wierzę, że opcja przysłony tak pożera procesor (RAMu wolnego mnóstwo), iż nie mogłaby zapisać większego zdjęcia. Zawsze można podgląd dać „mniejszy” a zapisywać większej rozdzielczości.

W tej samej kategorii doczepię się braku wybrania rozdzielczości w proporcjach 16:9… tutaj nie widzę żadnych przeszkód Zrobić 40MPx i programowo przyciąć na 16:9. Użytkownik zaoszczędziłby mnóstwo czasu.

Zdjęcie po naciśnięciu ekranu

Dlaczego tak prostej opcji nie ma? No dlaczego? Przecież chcąc sfotografować jakiś element który, aby tło było rozmazane, często klikamy miejsce ostrzenia… dlaczego nie ma opcji, aby zdjęcie było wykonywane w momencie kliku na ekran? Nie widzę tu wytłumaczenia dla braku takiej opcji.

Opcja „Nocne”, „Portret” i przednia kamera w aparacie Huawei

Rozdzielczość i proporcje zdjęć

Tak jak wcześniej. Nie widzę przeszkód, aby zapisywać fotografie w rozdzielczości 40MPx i proporcjach 16:9.

Zdjęcie po naciśnięciu ekranu

Jak wcześniej. Dziwi mnie brak tej opcji.

Opcja „Zdjęcie” w aparacie Huawei

Rozdzielczość przy zmianie aparatu

Fajnie, że mamy do wyboru 40MPX ale… zmieniamy na szerokokątny, wracamy na „zwykły” aparat i zamiast 40MPx ustawionych wcześniej w opcjach ustawia się standardowe 10MPx. Nie widzę tutaj sensu takiego utrudniania życia użytkownikom. Za każdym razem muszę wejść w opcje i zmieniać ręcznie. Raz ustawiamy 40MPx i tak powinno być gdy przełączymy z szerokokątnego z powrotem na „zwykły”.

Tak samo przybliżamy sobie fotografowany element na ekranie, wracamy na x1 (czyli zwykły aparat) i mamy standardowe 10MPx zamiast ustawione 40MPx.

Proporcje zdjęć

Standardowo brakuje mi proporcji 16:9. W czym problem dać taką opcję? Nie każdy chce tracić czas na pobranie/szukanie programu, który skonwertuje 4:3 na 16:9… a wiadomo, nie zawsze ustawi tak, jak byśmy tego oczekiwali.

Zdjęcie po naciśnięciu ekranu

Standardowo brak podstawowej według mnie funkcji. Wybieramy, na co ma wyostrzyć i ma od razu wykonać zdjęcie. W Huawei P20 na EMUI 9 opcja jeszcze była.

Opcja „Film” w aparacie Huawei

Makijaż na filmie

Jak dla mnie opcja „Makijaż” przy filmowaniu jest lekko zbędna. Ewentualnie dodać opcję w menu czy funkcja „Makijaż” ma się ukazywać.

Z tą funkcją jest jeden poważny problem! W przypadku omyłkowego wybrania jakiej wartości innej niż 0 i kliknięciu ekranu nie widzimy czy nadal jest „0”, czy inna wartość. A inna wartość niż „0” powoduje automatyczne ustawienia nagrywania na (16:9) 1080p w 30kl/s. Na szczęście dobrze, że po ustawieniu z powrotem na „0” wraca do wcześniej wybranej rozdzielczości nagrywania.

Nagrywanie po naciśnięciu ekranu

Tak jak w przypadku zdjęć. Wybieramy element, na którym aparat ma wyostrzyć i w tym momencie powinien zacząć nagrywanie.

Długość filmu 4K

Szkoda, że ograniczenie jest do 10 minut filmu. Rozumiem, że powodem jest ograniczenie nagranego pliku wideo do 4GB w Android 10? Jeśli tak to mogłaby, być opcja nagrywania bez przerwy w kawałkach. Na ekranie widniałaby wtedy informacja, iż przekroczono limit 10minut i nagrywa się kolejny plik.

Opcja „PRO” w aparacie Huawei

Proporcje zdjęć

Jak wcześniej braku możliwości wybrania proporcji 16:9.

Zdjęcie po naciśnięciu ekranu

Nawet w opcji „PRO” nie ma tak podstawowej funkcji jak wykonanie zdjęcia po wybraniu elementu ostrzenia na ekranie.

Informacja o rozdzielczości

Mając włączone opcje RAW, wyświetla nam się informacja na ekranie, iż opcja ta jest włączona. Dlaczego nie jest wyświetlana także informacja o innej rozdzielczości dla wybranego trybu fotografowania (szerokokątny max 16MPx, zwykłe 40MPx, przybliżenie x3 rozdzielczość zdjęcia to 8MPx).

Rozdzielczość przy zmianie aparatu

Wyłączamy zapisywanie zdjęć w RAWie i tak samo jak w przypadku opcji „Zdjęcia” nie jest zapisywane na stałe rozdzielczość 40MPx dla opcji „x1” po przejściu z szerokokątnego i przybliżenia…

Opcja „Zwolnione tempo” w aparacie Huawei

Długość filmu w 960kl/s

Tylko 10 sekund filmu? Poważnie nie da się więcej? Nie wierzę. To jest zdecydowanie zbyt krótki czas!

Brak ustawiania ostrości

Na każdej opcji rozdzielczości przy zwolnionym tempie, aparat nie ustawia ostrości. O ile w 960kl/s potrafię to zrozumieć (bo przy 10sek (gdyby jeszcze miał tracić czas na szukanie ostrości, to byłaby porażka), ale w pozostałych?

Opcja „Panorama” w aparacie Huawei

Rozdzielczość i propozycje zdjęć

Dlaczego tutaj tylko 8MPx? Procesor i RAMy dałyby radę spokojnie z nawet dwukrotną liczbą pikseli. No i brak oczywiście proporcji zdjęcia 16:9.

Opcja „HDR” w aparacie Huawei

Rozdzielczość i propozycje zdjęć

Maksymalna rozdzielczość zdjęć w opcji HDR to 10MPx przy oczywiście proporcji 4:3. Tutaj także brakuje proporcji 16:9. Dziwi mnie rozdzielczość tylko 10MPX, telefon posiada mocny procesor, który da radę bez problemów z 40MPx, ewentualnie można by ograniczyć wykonywanie zdjęć jedno po drugim do np: 5 (przy wyborze oczywiście 40MPx).