Jaki dysk SSD do laptopa będzie dobry?

Dysk SSD to w obecnych czasach jeden z najistotniejszych komponentów dodatkowych, w który wyposażyć możemy nasz laptop, komputer lub konsolę. Duża wydajność, ogromny komfort pracy i swoboda pracy nawet z najcięższymi aplikacjami bez spadku wydajności — to tylko nieliczne z powodów, dla których tak powszechnie wyposażamy nasze urządzenia w specjalny dysk. Jak dobrać dysk odpowiedni do naszych potrzeb? Sprawdźmy to w podziale na konkretne urządzenia.

Idealny dysk SSD do komputera stacjonarnego

Zacznijmy od wyboru dysku SSD pod komputer stacjonarny, który stanowi jeden z najpowszechniej używanych sprzętów, do których dokładamy zewnętrzny dysk pamięci. Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego dysku? Przede wszystkim kompatybilność z płytą główną, która stanowi jeden z najważniejszych komponentów naszego komputera stacjonarnego. W zależności od modelu, a dla osób niezaznajomionych z tajnikami hardware, główną determinantą będzie wiek sprzętu. Starsze komputery oferują nam wyposażenie jedynie w postaci portów SATA III. Do tego typu płyt idealnie dopasowane będą modele 2.5 calowe. W takim układzie dysk SSD zapewnia bardzo dużą przepustowość, która ma bezpośredni wpływ na odczyt i zapis sekwencyjny. Co w przypadku, gdy nasz komputer jest już nieco nowszy? W takim układzie z pewnością płyta główna dysponuje złączami M.2, które cechują się kompatybilnością z interfejsem PCIe czy NVM. W takim układzie mały dysk SSD może przyspieszyć wartość odczytu i zapisu sekwencyjnego do 3500 i 3200 MB/s, co na dzisiejsze czasy jest bardzo optymalnym wyborem.

Więcej o dyskach SSD znajdziesz na stronie: https://testoria.pl/rankingi/dysk-ssd-do-laptopa-1tb-500gb-ranking-czy-warto/

Idealny dysk SSD do laptopa

A co z osobami, które pragną wyposażyć swój laptop w dysk SSD? W tym układzie nie musimy martwić się innymi parametrami niż w przypadku stacjonarnego komputera PC. Tutaj również dużo zależy od wieku naszego laptopa, a co za tym idzie, parametrów i modelu płyty głównej. Laptopy starszej daty wyposażone w dysk HDD powinny być kompatybilne z dyskami SSD 2.5 o standardzie SATA. Jeśli jednak nasz model laptopa jest relatywnie nowy, z pewnością opcją optymalną będzie port M.2, kompatybilny, podobnie jak w PC z interfejsem NVM i PCI. Jedną z kwestii, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę, jest potencjalny radiator, w który wyposażony jest nasz dysk SSD. Takie modele niekoniecznie muszą, ze względu na swoje wymiary zmieścić się w laptopie.

Cena odpowiada pojemności — dobierz urządzenie do swoich potrzeb

Pojemność dysku SSD to jeden z najważniejszych czynników, na podstawie którego dokonujemy zakupu jednego, czy drugiego modelu. Co oczywiste, im większa pojemność, tym cena wzrasta. I już teraz na rynku nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem urządzeń wyposażonych w pamięć o pojemności nawet 4 TB. Czy jednak takie parametry są nam naprawdę potrzebne? Wysokiej jakości dysk SSD 4 TB to w niektórych przypadkach koszt przekraczający dwa tysiące złotych. Warto dobrać ten parametr do faktycznych potrzeb użytkowania urządzenia. Być może mniejszy dysk o pojemności 500 GB czy 1 TB będzie dla nas znacznie lepszym i co ważne, tańszym rozwiązaniem?