Powerbank, jaki kupić i jak długo ładować ?

Jaki kupić powerbank i jak długo go ładować to pytanie prześladowało mnie przez jakiś czas na niektórych forach. Większość posiadała już powerbanka, więc chyba była jakaś promocja i ludzie zaczęli masowo kupować, no nie wiem. Tak czy inaczej, odpowiemy sobie dziś na pytanie – Jak długo ładować powerbank i jaki kupić.

Powerbank, akumulator na sterydach

Powerbanki to nic innego jak akumulatorki, które zostały umieszczone w jednej zwartej obudowie, w której zostały dodane w zależności od modelu porty USB, MicroSUB, USB-C itp.

Powerbanki różnią się pojemnością, wyposażeniem, portami, prądem, napięciem zasilania jak i wytrzymałością.

Jaki powerbank kupić?

To jaki kupić powerbank zależy od tego, do czego ma nam służyć, czego od niego oczekujemy, jakiej pojemności oczekujemy i ile mamy pieniędzy na jego zakup.

I tutaj część pierwsza mogłaby zostać zakończona, bo skąd mam wiedzieć czego oczekujesz? Ale nie zostawię Cię bez sugestii.
Patrząc na ceny i porównując je z pojemnościami powerbanku, możemy mieć w głowie „ikonkę ładowania”, mam tu na myśli fakt, że możemy zakupić powerbank mający 5000mAh za kwotę prawie dwa razy wyższą niż inny mający pojemność 2 razy większą (czyli 10000mAh). O co tu chodzi?

Firma… i na tym teoretycznie koniec. Teoretycznie, bo ważne mogą być dla nas inne opcje jak szybkie ładowanie podpiętego urządzenia, rodzaj wyjść (usb, microusb, usb-c itp.).
Trudno doradzać w ciemno, ale jak pisałem wcześniej. Nie zostawię Cię.

Polecane powerbanki

Tani powebank do 50zł

Tutaj mogę polecić Silicon Power Power Bank 10000 mAh ( SP10KMAPBK103P0K), który charakteryzuje się dużą pojemnością (na papierze, nie wiem jak realnie), firma nie jest zupełnym noname, zgarnia pozytywne recenzje i… wskaźnik LED naładowania oraz skóropodobna obudowa, która w jakimś stopniu ochroni nasz akumulator przed uszkodzeniami.
Napięcie to 5V o maksymalnym prądzie wyjściowy 2,1A z możliwością podłączenia urządzenia za pomocą gniazda USB-A. Ładujemy za pomocą portu Micro USB.

Powerbank do 100zł

W tej cenie dostaniemy firmowego powerbanka z cenionej firmy, jaką jest Samsung. Mowa tutaj o Samsung Powerbank 10000mAh USB-C fast charge (EB-P1100CSEGWW), który jest w kolorze srebrnym oraz Samsung Powerbank 10000mAh USB-C fast charge (EB-P1100CPEGWW) w kolorze różowym.
Powerbank posiada funkcję AFC 15W (Adaptive Fast Charging) oraz Quick Charge 2.0. Napięcie, jakie powerbank jest w stanie przekazać to 5V oraz 9V, a maksymalny prąd to 2A. Pojemność na papierze to 10000mAh i jestem niemal pewny, że realna pojemność jest większa niż tą, którą oferuje tańsze powerbank.
Możemy ładować dwa urządzenia jednocześnie (wyjścia USB-A), a ładujemy za pomocą kabla z końcówką USB-C.

Powerbank 180zł – opcja ładowania indukcyjnego

Za taką kwotę, czyli 180zł dostaniemy powerbank różowy Samsung Powerbank indukcyjny 10000mAh 2A Fast Charge (EB-U1200CPEGWW) oraz srebrny Samsung Powerbank indukcyjny 10000mAh 2A Fast Charge (EB-U1200CSEGWW). Oba są te same, różni ich wygląd.
Pojemność 10000mAh (na kartce). Ładowarki mają możliwość ładowania bezprzewodowego, a dodatkowo wyposażone są w jedno złącze ładowania przewodowego za pomocą złącza USB. Posiadają technologię Fast Charge, a technologia indukcyjna w tym powerbanku to Qi.
Napięcie, które może dostarczyć do naszego urządzenia to 5V, 9V, 12V a maksymalny prąd 2A… 5V- 2A, 9V-1,67A, 12V-1,25A.

Solidny powerbank do 200zł

W tej niezbyt niskiej cenie dostaniemy porządnie wykonanego i ciężkiego tym samym, powerbanka o pojemności aż 20000mAh – Xiaomi Power Bank 3 Pro 20000 mAh.
Urządzenie może ładować jednocześnie aż trzy inne urządzenia. Porty wyjściowe to USB-C oraz dwa USB-A. Maksymalnie może przekazać aż 45W jednocześnie!
5V 2.4A / 9V 2A / 12V 1.5A – to mówi samo za siebie. Bardzo dobry i szybki powerbank! Psss… zdradzę Ci, ze tym powerbankiem bez problemu możesz utrzymać przy życiu, a nawet i podładować większość laptopów !!

Szczerze polecam. Wyobraź sobie, że masz 5% baterii w laptopie, a wyłączyli prąd. Druga sytuacja, masz dwa telefony, smart banda, jesteś w trasie i wszystko pada, jeśli masz przy sobie kable do ładowania, to bez problemu możesz ładować wszystko jednocześnie.

Ten powerbank uratuje Ci tyłek w wielu przypadkach.

Ładowanie powerbanka – jak długo?

Drugi temat tego wpisu brzmi – Jak długo ładować powerbank?

Obliczanie tego nie jest trudne.

Zapamiętaj na początek 1A – 1000mA

Wolne/zwykłe ładowarki

Ogółem przyjmuje się, że czas ładowania obliczamy za pomocą wzoru T=C/I
T – czas ładowania
C – pojemność akumulatora (mAh)
I – prąd ładowania (mA)

Przykład:
Bateria Huawei P20 ma pojemność 3400mAh, a zwykła tania ładowarka dostarcza maksymalnie 1A (czyli 1000mA).
T=3400/1000
T=3,4
Bateria w Huawei P20 będzie ładowała się 3,4h jeśli zastosujemy tanią ładowarkę, która może dostarczyć prąd na poziomie 1A.

Szybkie ładowarki

Tutaj sytuacja się trochę zmienia, ze względu na straty energii wynikające z wydzielanego ciepła.

Przy większości ładowarkach 2A i w górę musimy zastosować wzór T=1,4xC/I

Przykład:
Ponownie Huawei P20 z baterią o pojemności 3400mAh, ale tym razem szybka ładowarka 5A.
T=1,4×3400/5000
T=0,952
(1h=60minut)
Daje nam to około 1h i 35minut. Czyli dużo szybciej niż przy standardowej ładowarce, ale bateria cierpi.

Ale… uważaj

Zastosowanie kabla niskiej jakości lub takiego, który nie współpracuje w daną technologią szybkiego ładowania, nie osiągniemy szybkiego naładowania akumulatora.
Druga ważna rzecz to, ile dane urządzenie (w tym przypadku powerbank) może przyjąć maksymalnie prądu i ile może oddać na danym napięciu.
Trzecia sprawa, to fakt, że dużo urządzeń przy kończeniu ładowania, nie pobiera (nie ładuje się) już maksymalną szybkością, zwalnia.

Jak najlepiej ładować powerbanki?

Ogółem każda nowa bateria/akumulator nie lubi przegrzewania. Im mniejszy prąd, tym mniej bateria/akumulator się nagrzewa. Jeśli padł Ci powerbank, którego następnego dnia nie chcesz używać lub nie potrzebujesz całej jego pojemności, proponuję ładować możliwie najmniejszym prądem.

Obecnie trudno jest dostać jakieś sensowne ładowarki, które ładowałyby prądem mniejszym niż 1A. Fakt, powerbank 20000mAh ładowany ładowarką 1A będzie ładował się 20 godzin… ale dłużej nam posłuży. Jasne, możesz ładować go dziennie nawet dwa razy maksymalnym prądem, jaki pobierze, ale dłużej niż 12 miesięcy nie będzie trzymał swojej pojemności.
Dlaczego 12 miesięcy, a nie 24 miesiące? Gwarancja na powerbanki zazwyczaj wynosi 12-13 miesięcy… to nie może być przypadek, a druga sprawa to fakt, że ładując ciągle dużym prądem, grzejemy akumulatory, a one tego nie lubią.

Ważne, aby ładowane urządzenie nie było położone na rozgrzanym stole, nie było wystawione na promienie słoneczne, nie było przykryte poduszką iip. Zachowaj cyrkulację powietrza wokół urządzenia.