W jakim języku programowania napisać aplikację mobilną lub webową?

Masz pomysł na stworzenie aplikacji mobilnej lub webowej, ale nie wiesz jaka technologia będzie najbardziej optymalna? W tym artykule opiszemy kilka rozwiązań i narzędzi, które mogą Ci pomóc w wyborze.

Najpopularniejsze języki programowania

Aby określić, który język programowania jest obecnie najchętniej wykorzystywany przez programistów, zaglądamy do indeksu TIOBE. Jest on narzędziem, które mierzy popularność rozwiązań technologicznych na podstawie liczby zapytań w najpopularniejszych wyszukiwarkach na świecie.

programowanie

 

TIOBE jest także wskaźnikiem potrzeb biznesu, ponieważ dzięki znajomości zastosowań poszczególnych technologii, możemy wnioskować, jakiego typu aplikacje są najczęściej budowane. W rankingu na październik 2022 TIOBE wskazuje, że Python, C, JAVA, C++ i C# są kandydatami na język roku 2022.

Java, C i C++ są w czołówce od ponad 20 lat, natomiast popularność Pythona nie jest zaskoczeniem dla osób związanych z IT. Mimo że sam język ma już ponad 30 lat, to po raz pierwszy w jego karierze umiejscowiony został na pierwszym miejscu rankingu.

Biznesowe uzasadnienie popularności języków programowania

Języki wymienione w indeksie TIOBE zagospodarowują niemal cały rynek usług programistycznych, a każda z technologii zajmuje kluczowe miejsce w danym sektorze. O tym, który język programowania wybrać do stworzenia aplikacji mobilnej lub webowej, decyduje rodzaj i końcowe przeznaczenie produktu.

Język C jest wykorzystywany przede wszystkim w najniższych warstwach oprogramowania i w oprogramowaniu wbudowanym (embedded).

C++ znajduje szerokie spektrum zastosowań, choć eksploatuje się go głównie w  backendzie i rozwiązaniach, gdzie kluczowe znaczenie ma wydajność. Doskonale sprawdza się w zastosowaniach giełdowych, takich jak High Frequency Trading  i Low-Latency Trading.

Python z kolei pozwala na bardzo szybkie prototypowanie rozwiązań i budowanie np. frameworków testowych. Wraz z rozwojem uczenia maszynowego okazało się, że jest nieoceniony również na tym polu.

C# w połączeniu z frameworkiem .NET (szczególnie po wydaniu .Net Core), jest technologią, której używa się we wszelkich rozwiązaniach chmurowych, aplikacjach webowych, mobilnych i desktopowych. Szczególnym beneficjentem jego możliwości jest system operacyjny Windows. Sprawdza się także w połączeniu coraz popularniejszym Internetem Rzeczy (IoT).

Mimo że wszystkie największe silniki gier są napisane w C++ , sam silnik Unity jest częściowo napisany w C#. Popularność tego silnika mocno wpłynęła również na popularyzację języka C#.

Jaki język programowania wybrać do napisania aplikacji?

Dobór języka powinien zależeć od tego, do jakiej aplikacji chcemy go wykorzystać. Jeśli masz pomysł na aplikację mobilną, webową lub własny system, ale nie wiesz jakiej technologii użyć, zapytaj doświadczonego partnera technologicznego, który pomoże Ci ją zbudować. Sprawdź projekty, które zrealizowaliśmy z klientami, którzy potrzebowali oprogramowania na zamówienie.

Jeśli masz gotowy plan działania i opis aplikacji, będziemy w stanie przygotować wycenę nawet w 24 godziny od przesłania specyfikacji! Jeśli nie – pomożemy Ci je przygotować. Skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację, aby wspólnie opracować dalsze kroki.