Suma kontrolna – pewność braku ingerencji osób trzecich

Suma kontrolna to cyfry i litery w ciągu które służą do sprawdzania poprawności danych oraz co nas interesuje do sprawdzania, czy kopia pobranego przez Ciebie pliku nie została podmieniona na stronie producenta oprogramowania.

Cała zabawa polega na tym, aby sprawdzić, czy podana suma kontrolna na X stronie zgadza się z tą, którą obliczyliśmy sami. Jeśli tak to plik nie został podmieniony.

Sumy kontrole – rodzaje algorytmów

Nie mam zamiaru opisywać tutaj każdego algorytmu z osobna, taka wiedza ładnie została opisana już na innych stronach. Z mojej strony mogę napisać, iż algorytmy są różne i tym samym pokazują różny ciąg cyfr i liter, jedne są dłuższe, a drugie krótsze.

Zazwyczaj spotykane algorytmy to MD5, SHA-1, SHA-256 oraz SHA-512. Z czego MD5 i SHA-1 mogą zostać „podrobione” o tyle SHA-256 i SHA-512 jeszcze nie i długo będą bezpieczne.
Ale chwila, jak zostały podrobione? Chodzi o fakt, że w bardzo rzadkich przypadkach dwa różne pliki mogą mieć taką samą sumę kontrolną w algorytmach MD5 i SHA-1. Jednakże tak wyspecjalizowany atak (podmiana plików z taką samą sumą kontrolną) jest rzadkością i tak trudny do wykonania, że prędzej trafimy 6 w LOTTO niż na plik tak zmodyfikowany.

Jak obliczyć sumę kontrolną?

Jest to proste do wykonania, chociaż brzmi „matematycznie trudno”.

Na klawiaturze kliknij jednocześnie Win+R (ikonka Windowsa + „R”) i w polu, które się pojawi, wpisz powershell. Zatwierdź za pomocą „OK”

powershell w uruchamianiu

Ukaże Ci się niebieskie okno Windows PowerShell.

Windows PowerShell

W oknie tym wpisz Get-FileHash

Get-FileHash

Po tej frazie daj odstęp [spacja] i przeciągnij na niebieskie okno plik, którego sumę kontrolną chcesz obliczyć.
Przykładowo u mnie to wygląda:

przeciagniecie na powershell

Teraz po tym dodaj znów [spacja] i wpisz -Algorithm i tutaj znów [spacja] MD5.
Uwaga! To jaki algorytm masz wpisać na końcu, zależy od tego, jaką sumę kontrolną podaje strona.

Więc całość mojego polecenia wygląda tak; PS C:\Users\DawidOS> Get-FileHash C:\Users\DawidOS\Desktop\HDDLLF.4.40.exe -Algorithm MD5

cale polecenie powershell

Po naciśnięciu ENTER na klawiaturze zobaczymy sumę kontrolą z algorytmu MD5.

suma kontrolna przykladowa md5

I ten „hash” porównujesz z tym, co podaje producent na swojej stronie.