VPN na routerze – czy warto?

VPN to bardzo dobry sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa i prywatności podczas korzystania z Internetu. Zainstalowanie usługi na routerze pozwala bezpiecznie korzystać z sieci przez wszystkie podłączone do niego urządzenia – nawet, jeśli nie posiadają oprogramowania do obsługi sieci VPN. Takie rozwiązanie nie jest jednak zupełnie wolne od wad.

Czym właściwie jest VPN?

VPN to Wirtualna Sieć Prywatna – od ang. Virtual Private Network. Mówiąc prosto, jest to niepubliczna sieć bezpiecznie połączonych ze sobą urządzeń – komputerów, serwerów, dysków, smartfonów itd. Poszczególne urządzenia zachowują się tak, jakby znajdowały się jedno obok drugiego, tymczasem nie ma znaczenia, w jakim miejscu z nich korzystasz, w jaki sposób połączone są do Internetu i za pośrednictwem jakiego dostawcy. Jest to wirtualna wersja fizycznej sieci, która umożliwia bezpieczną wymianę zasobów między poszczególnymi urządzeniami wchodzącymi w jej skład.

Technologię VPN często określa się mianem „tunelowania”. Jej zadaniem jest bowiem właśnie utworzenie bezpiecznego tunelu, poprzez który dane przesyłane są na serwery przed przekazaniem do Internetu. Takie tunele łączą wszystkie urządzenia, które podpięte są do usługi. To kolejny etap w rozwoju sieci internetowej. Początkowo komputery łączono w lokalne sieci LAN, później, gdy urządzeń było więcej, wdrożono większe sieci WAN. Z czasem okazało się, że stosunek kosztów do funkcjonalności tego rozwiązania sprawia, że jest mało opłacalne. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na bezpieczne połączenia między urządzeniami powstała właśnie technologia VPN.

Podstawowym celem działania VPN jest zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności podmiotom, które w swojej działalności wykorzystują Internet celem przesyłania danych. W dzisiejszych realiach jest to każda firma i instytucja, zarówno wielka, jak i średnia i malutka. VPN zapewnia pracownikom mobilność i niezależność – wykonywanie służbowych czynności za pośrednictwem sieci jest możliwe z każdego miejsca i w każdym czasie. Dzięki tej usłudze możliwe jest niemal nieograniczone rozszerzanie działań podmiotu i wchodzenie na rynek globalny. Umożliwia także redukcję kosztów związanych z obsługą sprzętu niezbędnego do budowy sieci WAN.

Po co komu VPN na prywatnym routerze?

Nie ma wątpliwości, że w obecnych realiach VPN jest niezbędna dla bezpiecznego i wydajnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Lecz po co komu VPN na domowym routerze?

Dzięki zainstalowaniu VPN na routerze możesz bezpiecznie łączyć się z siecią bez względu na to, gdzie akurat się znajdujesz. O ile dane przesyłane z chmury działającej na serwerze lub sieciowym dysku łatwo mogą zostać przechwycone przez osoby trzecie, to przesyłane za pośrednictwem sieci VPN pozostają w pełni bezpieczne. Dzięki temu bez względu na to, gdzie jesteś, możesz bezpiecznie zarządzać wszelkimi urządzeniami podpiętymi do sieci.

Za pomocą VPN można też połączyć ze sobą różne sieci. Odpowiednio skonfigurowany serwer VPN umożliwia bezpieczne korzystanie z połączenia internetowego poprzez otwarty hotspot, bez ryzyka, że ktoś podejrzy oglądane zasoby czy przechwyci hasła dostępu.

VPN to także dobry sposób na obejście geoblokowania – umożliwia dostęp do zasobów internetowych bez względu na lokalizację poprzez zmianę adresu IP. To przydatne szczególnie dla tych, którzy często podróżują za granicę, lecz chcą zachować dostęp do treści, które udostępniane są tylko w wybranej lokalizacji. Skądkolwiek chciałbyś przeglądać określone treści, posługując się urządzeniem podpiętym do działającej w Polsce sieci VPN zachowujesz polski numer IP.

Zainstalowanie VPN na routerze to także redukcja kosztów. Często bowiem cena dostępu do określonej usługi uzależniona jest od ilości urządzeń korzystających z dostępu. Dzięki VPN na routerze możesz bez ograniczeń korzystać z dostępu na wszystkich urządzeniach podpiętych do sieci, bez względu na swoją lokalizację, a zapłacisz tylko za jeden kanał dostępu. Wiele popularnych usług VPN – np. NordVPN czy ExpressVPN posiada pliki konfiguracyjne, które ułatwią instalację usługi na Twoim routerze.

Zalety i wady korzystania z VPN na routerze

Zalety korzystania z VPN można streścić w dwóch słowach – to anonimowość i bezpieczeństwo. Dzięki łączeniu się z Internetem poprzez zainstalowany na routerze VPN nikt nie będzie w stanie podejrzeć, jakie treści przeglądasz. Dotyczy do zarówno osób trzecich, jak i twojego dostawcy Internetu. Niektóre VPN oferują blokowanie reklam, a nawet rozwiązania chroniące przed wirusami. Nikt nie może też sprawdzić twojej realnej lokalizacji – będzie ona zawsze zgodna z lokalizacją routera z VPN.

Instalacja VPN na routerze ma też wady. Choć zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, to w pełni bezpieczne nie jest. Włamania i łączenie się z wybranym tunelem VPN jest możliwe, choć nie jest łatwe. Po drugie, poprawna instalacja i korzystanie z VPN wymaga wiedzy. Włączanie i wyłączanie VPN na routerze, zmiana ustawień i haseł nie jest tak proste, jak w aplikacji czy na komputerze. Poza tym nieumiejętne i nieprzemyślane udostępnianie sieci może doprowadzić do wycieku cennych danych. Dlatego zanim zainstalujesz sieć w swojej firmie, bądź pewien, że robisz to w sposób prawidłowy. Faktem także jest, że usługa VPN zainstalowana na serwerze może spowalniać połączenie sieciowe, co jest szczególnie odczuwalne w przypadku łączenia się przez serwery odległe od lokalizacji routera. Sieć VPN może także blokować pobieranie niektórych danych, utrudniając lub uniemożliwiając korzystanie z określonych zasobów Internetu.