Dokładne odinstalowywanie programów powinno być wbudowane w system Windows 10, ale nie jest. Nie wiem, dlaczego tak jest i nie chcę snuć teorii spiskowych. Dlatego, aby porządnie odinstalować dany program, musimy użyć zewnętrznego programu, który nam to umożliwi.

Takie dokładne czyszczenie już w czasie odinstalowywania programu, pozwoli nam cieszyć się czystym dyskiem z brakiem zbędnych elementów po starym programie.

Dokładne odinstalowywanie – czyszczenie plików i rejestru

Program, jaki pozwoli nam na posprzątanie pozostałości po odinstalowanym programie to np: Revo Uninstaller Free. Program w wersji darmowej nie pozwala nam na odinstalowanie niektórych rzeczy, które Microsoft dorzuca wraz z instalacją systemu.
Na stronie producenta Revo Uninstaller mamy możliwość wyboru między programem, który zostanie zainstalowany na naszym dysku, a wersją portable, która działa bez instalowania. Od Ciebie zależy, którą wybierzesz.

Jedynie w wersji portable (bez instalacji) nie ustawi się język polski. Aby zmienić język programu na polski, to po uruchomieniu w górnym menu wybierz „Options”.

Options revo uninstaller

Z okna, które się pojawiło z opcji „Current language” wybieramy z listy „Polski/Polish” i na dole wybieramy OK.

zmiana jezyka revo uninstaller

Po pobraniu i zainstalowaniu programu uruchamiamy go. Naszym oczom ukazuje się interfejs programu z listą zainstalowanych programów, gier i aplikacji.

Ekran Revo uninstaller

Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na jedną z pozycji pokaże nam menu, z którego wybieramy „Odinstaluj” w przypadku chęci odinstalowania tego programu.

Odinstaluj Revo uninstaller

Program wykona Punkt Przywracania Systemu (warto mieć opcję włączoną w systemie), który umożliwi przywrócenie systemu sprzed momentu odinstalowania programu. Nie trwa to długo, a warto.

Revo uninstaller punkt przywracania systemu

Po tej czynności odinstalowany program pokaże nam swoje okno z odinstalowywaniem programu. Odinstaluj program według wskazówek na ekranie.

Teraz gdy program został odinstalowany, można zabrać się za usuwanie jego pozostałości. W Revo Uninstaller wybieramy tryb skanowania „Pośredni” i zatwierdzamy opcją „Skanuj”.

Skanowanie revo uninstaller

Po chwili oczekiwania ukazuje nam się lista znalezionych pozostałości w rejestrze. Wybieramy opcję „Zaznacz wszystkie” i „Usuń”.

Lista w rejestrze revo uninstaller

Następna opcja to usuwanie pozostałości na dysku, po odinstalowaniu programu. Jeśli chcemy odinstalować wszystko, nawet założone profile we wcześniej odinstalowanym programie to wybieramy opcję „Zaznacz wszystkie” i „Usuń”.

Wszystko. Pozostałości po odinstalowanym programie brak. Możesz zobaczyć jeszcze poradnik Odinstalowanie programów Windows 10 oraz Czyszczenie systemu ze śmieci.

Darmowa pomoc komputerowa?

Tak, to tak na poważnie!

Mój zysk to zdobywana wiedza, radość z udzielonej pomocy oraz datki poprzez zrzutkę.