Najlepsze etui dla Xiaomi Mi 10T 5G i Mi 10T 5G Pro
Mając nowy telefon, chcemy, aby przeżył on w naszym posiadaniu możliwe najdłużej oraz aby jego wygląd nie odbiegał z biegiem czasu od oryginału. Nie zawsze tak się da, ale można zabezpieczyć telefon, korzystając z wszelkiego typu opcji.
Jedną z opcji, która zabezpieczy tył smartfona, jest po prostu etui (plecki) na telefon. Zakładanie takiego etui jest banalnie proste, a dostępność w różnym wachlarzu jakościowym jak i designu jest ogromna. Nowe telefony jednakże mają trochę ograniczony dostęp do etui lepszej jakości, gdyż zazwyczaj na rynek Polski z początku dostępne są kiepskiej jakości. Dopiero po pewnym czasie na Polski rynek trafiają etui (plecki), której jakości nie trzeba się wstydzić, a producent, będąc pewny za swój produkt, zamieszcza informacje, iż to on jest jego producentem… chociaż nie zawsze jest czym się pochwalić i idzie się w kierunku wyglądu tylko.
Etui dla Xiaomi Mi 10T i Xiaomi Mi 10T Pro
Kupiłem Xiaomi Mi 10T, prawie że w dniu Polskiej premiery, Wówczas dostęp do etui był ograniczony, jednakże sukcesywnie kupowałem etui, które wydawały się solidne, dobrze wykonane i warte uwagi. Niestety… jak wpis pokaże, wygląd na aukcji to jedno a doznania fizyczne to zupełnie inna bajka.
Skoro już zakupiłem parę plecków (etui na tył smartfonu) to podzielę się opinią na ich temat.
Etui Silicon Matt
Koszt: ~15zł
Producent: JFM akcesoria (prawdopodobnie).
Materiał: Termoplastyczny poliuretan (TPU).
Twardość materiału: Mogłoby być miększe. Na zdjęciu wygląda na bardzo miękkie. Nie ma jednak tragedii.
Wycięcia: Wszystkie wycięte są prawidłowo, jedynie szkoda, że na dole jest jedno duże dla mikrofonu i głośnika.
Zabezpieczenie aparatu: Wystająca ramka jest na tyle mała, że można ją pominąć. Źle dla wysepki aparatu, nie jest ten element zabezpieczony. Ponadto, otwór na wysepkę jest ciut za duży.
Zabezpieczenie rogów: Brak poduszek powietrznych, czy pogrubienia materiału w tym miejscu. Więc sporą siłę uderzenia i tak przyjmie telefon.
Zabezpieczenie ekranu: Etui ma delikatnie podwyższony rant, który chroni ekran nawet z założony szkłem hartowanym.
Etui Xiaomi (w zestawie)
Koszt: Brak (nie widziałem, aby było do kupienia).
Producent: Xiaomi
Materiał: Termoplastyczny poliuretan (TPU).
Twardość materiału: Miękki, mógłby być grubszy, gdyż jest dosyć cienki.
Wycięcia: Doskonałe. Odseparowane wycięcie na mikrofon i głośnik z dołu smartfona. Pozostałe są bardzo dobre.
Zabezpieczenie aparatu: Rant wokół wysepki jest na tyle wysoki, że po położeniu smartfona na pleckach na płaskiej powierzchni, możemy być spokojni o aparat.
Zabezpieczenie rogów: Tutaj jestem negatywnie zaskoczony, brak dodatkowego zabezpieczenia rogów. Ani nie ma grubszego materiału, ani tzw. air-bagów.
Zabezpieczenie ekranu: Złe, a właściwie żadne, gdyż etui jest na równo z ekranem. Dodatkowe szkło hartowane jest problematyczne, o czym niżej.
Inne: Dziwne wypustki od wewnętrznej strony etui w 8 miejscach. Nie wiem, jakie ma być ich zastosowanie. Drugą rzeczą, którą trzeba napisać to fakt, że etui nie lubi dobrze dociętych szkieł hartowanych, nie mówiąc już o tych na cały przedni panel – etui wchodzi pod szkło, przez co zakupione szkło hartowane szybko zostanie zniszczone.
Etui Nillkin CamShield Case
Koszt: ~50zł
Producent: Nillkin
Materiał: Plastyk
Twardość materiału: Sztywny, kiepski w dotyku. Trudno go złamać (próbowałem).
Wycięcia: Perfekcyjne, nic dziwnego, gdyż w sztywnym materiale łatwiej wszystko wyciąć i dopasować. Tak czy inaczej, szacunek za włożony wkład w zaprojektowanie.
Zabezpieczenie aparatu: Genialne. Całość wysepki jest chroniona przez przesuwaną zasłonkę. Nie wiem, jaka jest jej trwałość, wydaje się solidne i trwałe.
Zabezpieczenie rogów: Sztywny plastyk przełoży całą energię uderzenia dalej, czyli na nasz smartfon. Nie ma żadnej ochrony, jedynie przed zarysowaniem.
Zabezpieczenie ekranu: rant na równo z ekranem, nie chroni w żaden sposób ekranu. Szkoda, że w tak drogim etui tak znanej firmy nie zostało to wykonane w należyty sposób, chociaż faktycznie różne są preferencje użytkowników.
Inne: Strasznie źle się to trzyma, jest wrażenie, iż w każdej chwili może wypaść. „Porysowany” bok nie daje większej przyczepności etui do rąk… plastyk. Nie mówiąc już o trzymaniu takiego smartfona, z takim etui w zimne dni.
Etui Anti-Shock Clear Case
Koszt: ~15zł
Producent: Nieznany
Materiał: Termoplastyczny poliuretan (TPU).
Twardość materiału: Idealna moim zdaniem, nie za twarde i nie za miękki, a do tego nie jest cienkie jak papier.
Wycięcia: Jedyne czego można się doczepić to jedno wycięcie na dolny mikrofon i głośnik – zamiast dwóch osobnych.
Zabezpieczenie aparatu: Niestety ubolewam nad tym, że rant jest zbyt niski, aby mógł ochronić wysepkę aparatu. Szkoda.
Zabezpieczenie rogów: Perfekcyjne, to nie gruby kawałek materiału, ale dobrze przemyślana konstrukcja. Etui w tym miejscu to nie gruba „nadlewka” silikonu, lecz wyprofilowany kształt. Od środka wypustki są puste, a ich odpowiednia miękkość sprawi, iż całość uderzenia o kant smartfona pochłonie samo etui.
Zabezpieczenie ekranu: Lekko wystający rant da radę ochronić ekran na równej powierzchni, głównie smartfon opiera się na wystających rogach.
Inne: Smartfon w tym etui bardzo dobrze leży w dłoni. Gdyby etui miało wyższy rant chroniący wysepkę aparatu, byłoby idealne. Jeśli chodzi o kolor, to miało nie żółknąć… a po kilkunastu dniach jest lekko żółtawe.
Etui Zephyr shock case
Koszt: ~30zł
Producent: MBM (prawdopodobnie)
Materiał: Transparentny poliwęglan i termoplastyczny poliuretan (TPU).
Twardość materiału: Guma po bokach jest miękka, a ta na rogach wraz z ramką wokół aparatu dosyć twarda. Przezroczysty tył jest twardy, ale delikatnie giętki.
Wycięcia: Otwory na ogół dobrze wycięte, osobne otwory na głośniki i mikrofon. Trochę ciężko chodzą przyciski głośności, ale pewnie się wyrobi za jakiś czas. Trochę mnie zaskakuje, że ramka wokół aparatu ramka jest odsunięta od wysepki o 2mm. Znacznie lepiej wyglądałoby gdyby było zaraz przy wysepce, a tak to będzie się tam zbierał brud.
Zabezpieczenie aparatu: Na zdjęciu wygląda tak jak gdyby wysepka aparatu była „przykryta etui”. W rzeczywistości jest ramka minimalnie wyższa niż wysepka aparatu.
Zabezpieczenie rogów: Gruba guma, która od środka jest pusta, czyli jest tzw. poduszka powietrzna. Z tym etui nie trzeba się bać o rogi smartfona.
Zabezpieczenie ekranu: Szkoda trochę, że ramki wystają naprawdę minimalnie ponad płaszczyzna ekranu.
Etui Slim Armor Rugged
Koszt: ~15zł
Producent: MBM (prawdopodobnie)
Materiał: Termoplastyczny poliuretan (TPU).
Twardość materiału: Miękka guma, dobrej jakości. Miła w dotyku, giętkie bez obaw o uszkodzenie.
Wycięcia: Ogółem otwory są dobrze wycięte. Na dole jeden płaski otwór na mikrofon i głośnik. Przyciski głośności chodzą bardzo dobrze, delikatnie,
Zabezpieczenie aparatu: Ramka wokół wysepki aparatu jest sztywna i wystarczająco wysoka, a w czasie kładzenia sprzętu na pleckach nie ma obaw o uszkodzenie aparatu. Niestety wokół wysepki aparatu, a obramowania go chroniącego jest mała luka, gdzie brud będzie się zbierał.
Zabezpieczenie rogów: Nie wystaje w stosunku do całego etui, od środka widać małe wgłębienie, które ma sugerować na zastosowanie „poduszki powietrznej”. Śmiem wątpić, czy ten air-bag wystarczająco ochroni smartfon na rogach.
Zabezpieczenie ekranu: W tym etui zastosowano widocznie wyższe ranty, co daje pewność, że smartfon nie będzie kładziony na ekranie.
Inne: Wzornictwo i nazwa nawiązuje do znanych etui z serii Spigen… bardzo mylące, aczkolwiek jestem pozytywnie zaskoczony jakością.
Najlepsze etui do Xiaomi Mi 10T 5G i Xiaomi Mi 10T 5G Pro – Podsumowanie
Jak więc widać po tym wpisie, nie zawsze drogie jest najlepsze, tanie najgorsze, a podróbka gorsza od oryginału. Nie wspominając już o wyglądzie etui na aukcjach, które wygląda na zupełnie innej jakości niż w rzeczywistości, ponadto zdjęcia na aukcji często są strasznie mylące.
Niestety sprzedawcy nie zawsze zdają sobie sprawy, z tego co sprzedają. Wiadomo, mogli nie mieć do czynienia z oryginalnymi etui (w stosunku do sprzedawanych podróbek) lub nie mieli danego smartfona w dłoni i nie przypasowali etui. To jest zrozumiałe, rzadko który sprzedawca daje na aukcje wykonane przez siebie zdjęcia, a szkoda.
Niestety żadne z zamieszczonych tutaj etui jest idealne, każdemu coś brakuje i ma jakieś mankamenty. Nie jestem w stanie podpowiedzieć Wam, które wybrać. Będę kombinował z innymi etui oraz sam postaram się jakieś udoskonalić któreś z obecnie posiadanych. Co z tego wyniknie -zobaczymy. Więc obserwuj stronę i oczekuj na nowy wpis.