Problem z transmisją na Facebooku
W czasach pandemii sprzedawcy musieli znaleźć sposób jak sprzedawać swoje rzeczy mimo zamknięcia centrum handlowych czy ogółem lokali, niebędące pocztami, marketami z produktami spożywczymi itp. Bardzo szybko ludzie zaczęli zakładać masowo grupy i strony na Facebooku i tam zapraszali innych, by Ci przeglądając fejsa mogli dokonać zakupu produktu.
Nie trzeba było długo czekać, by Polak znalazł sposób na problemy i zaczęły się masowe transmisje, w którym sklepy czy nawet prywatne osoby zaczęły pokazywać, reklamować i opisywać sprzedawany przedmiot, a czat służył (nadal tak jest) do „zamawiania” produktu.
Facebook jak to Facebook – przerośnięty skryptami śledzącymi użytkownika portal, który nie spodziewał się tylu transmisji jednocześnie i zaczęło się zawieszanie i problemy wszelkiego rodzaju, które są do teraz. Oczywiście programiści Facebooka z pewnością wykonali odpowiednie ruchy, aby sprostać większej grupie ludzi przesiadających przed monitorami/wyświetlaczami na tym portalu.
Mnóstwo konfiguracji sprzętowych jak i wersji oprogramowania systemu/programu utrudnia, stworzenie idealnej strony czy aplikacji na smartfon dlatego nie da się uniknąć problemów. Jednym z głównych problemów Facebooka, o których się dużo czyta i zarówno osoby transmitujące jak i oglądające skarżą się na zacinające się „pokazy”/live.
Aplikacja Facebook na smartfon – zapobieganie błędom oglądania/transmitowania
Kto nie ma w dzisiejszych czasach aplikacji Facebook na swoim smartfonie? Baaa, nawet nie smartfon, ale i „zwykły telefon” może posiadać aplikację Facebooka. Oczywiście są osoby, które tej aplikacji nie posiadają, jednak nie oszukujmy się, jest to garstka w stosunku do tych, co korzystają.
Poniższe sposoby pozwolą może nie pozbyć się całkowicie problemu, ale zminimalizować ryzyko wystąpienia błędu w najmniej oczekiwanym momencie.
Zbyt słaby smartfon
Facebook posiada mnóstwo opcji, a do tego mnóstwo danych zbiera bez naszej większej wiedzy i nie mamy za bardzo na to wpływu, w końcu zaakceptowaliśmy regulamin.
Aby Facebook i jego cały „skrypt”, którego nie sposób podejrzeć mógł działać ,potrzebuje do tego zasobów sprzętowych oraz możliwie najnowszej wersji Androida.
Z moich obserwacji wynika, że Facebook potrzebuje smartfona, posiadający:
- minimum 2GB pamięci RAM, aczkolwiek wszystko zależy od zainstalowanych i włączonych opcji w systemie i innych programach więc tutaj 4GB zalecane,
- 4 rdzeniowy procesor, który zadławi się gdy w tle będzie działać inna aplikacja, która również potrzebuje sporej mocy procesora. Więc wydaje się, iż 8 rdzeni jest tutaj wskazane,
- pamięć wewnętrzna (wolna) 2GB. Tak. Sam Facebook waży ~ 160MB, do tego ~300MB dane użytkownika i pamięć podręczna, która potrafi czasami urosnąć do 1GB!
- Android możliwie najnowszy, wersja poniżej 8 (Oreo – wydaje w sierpniu 2017r) będzie powodować większe problemy. Wiadomo, iż zdecydowana większość producentów musi dostosowywać aplikacje do nowszej wersji Androida i czasami zaniedbują starsze wersje systemu. Jeśli chodzi o produkty Apple to nie mam takie wiedzy, na której wersji chodzi najlepiej, jednakże wyczytałem, iż wersja 10 powinna być tą najniższą (iOS wydany w lipcu 2019r).
Wiadomo, nikt nie będzie szybko kupował nowego telefonu, chociaż ich ceny nie są tak wysokie i spokojnie już za nawet ~700zł kupimy smartfon, który sprzętowo i programowo sprosta wyzwaniu zwanym „Facebook”. Tylko błagam, nie kupujcie nowych smartfonów za 300-400zł… z tego nic dobrego nie wyjdzie mimo dobrej specyfikacji na papierku.
Sprawdź Facebook Lite – wersja dla słabszego sprzętu
Lubisz swój telefon i nie chcesz go zmieniać, a zależy Ci na Facebooku? Możesz sprawdzić wersję Facebook Lite, która jest dużo mniej zasobożerna od swojego „pełnowartościowego” produktu.
Facebook Lite – Google Play
Facebook Lite – App Store
Wygląd nie powala, ale wszystko będzie działać sprawniej.
Aktualizacja Facebook do najnowszej wersji
Na samym początku rzeczą podstawową jest aktualizacja aplikacji Facebook do najnowszej wersji – Facebook Android, Facebook Apple.
W tym punkcie nie mam co napisać więcej. Wiadomo, iż nowsza wersja to poprawki błędów, udoskonalenia i… czasami coś popsują, ale tego nie da się uniknąć ze względu na zbyt obszerne konfiguracje sprzętowo/programowe.
Nie zalecam pobierania żadnych aplikacji z niesprawdzonych źródeł. Jeśli chcemy pobrać nowszą wersję Facebooka niż ta, która jest dostępna w sklepie Androida, możemy skorzystać z Aptoide – Facebook (normalny) lub Facebook Lite. Sprawdź w Google przed pobraniem czy dana wersja nie jest wersją beta (wersja testowa). O tym jak zainstalować aplikację spoza sklepu Google, możesz przeczytać w temacie Blokowanie reklam na Androidzie – bez roota.
Wyłącz i włącz aplikację Facebook
Często zdarza się, że długie korzystanie z aplikacji Facebook powoduje jej zawieszanie i coraz to gorsze działanie. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być:
- stosy zbędnych plików, które FB przetrzymuje u nas na smartfonie
- wyciek pamięci (błąd w oprogramowaniu) powodujący zapełnianie pamięci RAM
- błędne działanie zewnętrznej aplikacji lub samej nakładki producenta danego smartfona
Aby pozbyć się jednego z kilku rzeczy, wpływających na działanie Facebooka, a tym samym na wyświetlanie transmisji należy raz na jakiś czas (co godzinę, a nawet i częściej) zamknąć FB i wszystkie aplikacje z „ostatnio używane”. Samo zamknięcie i ponowne otworzenie aplikacji nie pomoże.
Aby wykonać czyszczenie aplikacji, które działają w tle lub zapamiętują w ten sposób, co było ostatnio używane należy… no właśnie, są różne metody.
1. Mając włączone gesty ekranowe, wystarczy na ekranie głównym przeciągnąć palcem z dołu ekranu ku górze i tam go na chwilę przytrzymać. W ten sposób zobaczymy aplikacje ostatnio używane i działające w tle. W celu wyczyszczenia tej zawartości należy wybrać przycisk kasowania (w moim przypadku jest to X w kółku).
2. Jeśli natomiast mamy menu nawigacyjne na dole ekranu to przytrzymujemy środkowy przycisk i także wybieramy tam przycisk odpowiedzialny za skasowanie aplikacji w tle.
Czyszczenie pamięci podręcznej aplikacji Facebook
Następnym krokiem mogącym poprawić nasze doznania z korzystania z FB jest wyczyszczenie pamięci tymczasowej/podręcznej. Całość wykonujemy po uprzednim zamknięciu aplikacji (powyższy punkt)
W celu skasowania pamięci tymczasowej/podręcznej wejdź w „Ustawienia”, następnie „Aplikacje” i „Zarządzanie aplikacjami” (niektóre wersje systemów nie mają już tego kroku).
Teraz na liście znajdź „Facebook”. Do tego miejsca na wszystkich smartfonach będzie tak samo.
Idziemy dalej i opcje będą wyglądać trochę inaczej. W każdym bądź razie szukamy opcji „Pamięć”/”Pamięć podręczna”/”Domyślna pamięć”.
Jeśli to znaleźliśmy to odszukujemy opcję „Wyczyść Pamięć podręczną”/”Wyczyść pamięć”… możliwe, że będzie tylko opcja „Wyczyść dane” (którą ogółem nie należy wybierać, gdyż to wyczyści całą aplikację i będziemy musieli zalogować się ponownie). W moim przypadku Xiaomi Mi 10T 5G z MIUI 12 mam opcję „Wyczyść dane”, po wybraniu której ukazują się dwie opcje, interesuje nas „Wyczyść pamięć podręczną”. Klikam, potwierdzam i to wszystko.
Połączenie z internetem
Zbyt słabe połączenie z internetem może powodować błędy w czasie transmisji. Zarówno transitujący jak i oglądający powinni mieć dobrej jakości łącze.
Na stronie SpeedTest.pl sprawdzisz szybkość wysyłania (upload) i pobierania (download) danych jak i ping. Przeprowadź test 3 razy w odstępach 5-minutowych. Sprawdzisz w ten sposób stabilność łącza.
Ping powyżej >90ms sugeruje, iż nasz internet opóźnia przesyłanie danych co zarówno przy odbieraniu jak i nadawaniu transmisji jest kłopotliwe i będzie powodować problemy.
Osoba transmitująca – internet
Do sprawnie przebiegającej transmisji na Facebooku wymagana jest prędkość uploadu minimum 4000kbps (4Mb) dla 720p. Czyli mając upload niższy niż 5Mb/s nie powinniśmy nawet brać się za transmisję, gdyż ta będzie przerywać i powodować nieprzyjemne doznania dla widza. Dlaczego 5Mb, a nie 4Mb? Pamiętaj, że aplikacje w tle oraz natężenie łącza może być różne w danym momencie. Więc zapas uploadu minimum 1Mb wysoko zalecany… chociaż i to może nie pomóc gdy zakłócenia będą sięgać >20%.
Osoba oglądająca – internet
Aby oglądać transmisję live prowadzoną na portalu Facebook, szybkość pobierania (download), jakiego potrzebujemy to minimum 5Mb/s uwzględniając zapas, jaki potrzebować będą aplikacje działające w systemie. Taka szybkość wystarczy do oglądania transmisji w 720p (HD). Chcąc oglądać transmisję w większej rozdzielczości np: 1080p (FullHD) i widzieć przy tym więcej szczegółów na wyświetlaczu, internet nie powinien być wolniejszy niż 10Mb/s.
Zresetuj połączenie z internetem
Połączenia z siecią, w której oglądamy czy streamujemy (transmitowanie/live) warto co jakiś (godzina wystarczy) zresetować (czyt. odłączyć i połączyć się za minutę ponownie). Przydaje się to aby uniknąć przepełnienia bufora danych czy blokowania nas jako potencjalne zagrożenie dla danej sieci przez urządzenie wysyłające/otwierające nasze dane internetowe.
Ustawienia systemu i aplikacje czyszczące
Zdecydowana większość producentów dodaje do Androida swoje nakładki systemowe, które w różnym stopniu ingerują w działanie samego Androida. Niestety ten punkt jest opisany dosyć ogólnie, ponieważ różne wersje systemów i różnego rodzaju nakładki posiadają innego rodzaju „udoskonalenia”. Jedno jest pewne, odinstalowujemy (jeśli się da) lub wyłączamy aplikacje, które mają za zadanie czyścić na bieżąco pamięć RAM czy pliki tymczasowe aplikacji.
Uprawnienia aplikacji Facebook
Wyłączyć zbędne i popatrzeć raz na jakiś czas, bo się mogą włączyć na nowo.