Jak zabezpieczyć komputer? 3 programy i narzędzia, z których warto skorzystać

Ochrona komputera przy użyciu dostępnego w sieci oprogramowania to obecnie jeden z intrygujących tematów dla każdego początkującego użytkownika. Dziś postaramy się przybliżyć najważniejsze cechy domowej ochrony komputera oraz podamy przykłady sprawdzonych rozwiązań do jej uzyskania.

Na co zwrócić uwagę zabezpieczając domowy komputer?

Komputer to niewątpliwie podstawowe narzędzie do pracy oraz główne źródło dostarczania informacji i rozrywki dla szerokiego grona użytkowników. Aby jednak mógł działać sprawnie, niezbędne jest zapewnienie mu wysokiego stopnia ochrony, która pozwoli na bezpieczne i sprawne działanie nie tylko w obsłudze systemu, ale również przy korzystaniu z sieci. Kluczem do uzyskania optymalnego poziomu zabezpieczeń jest posiadanie sprawnego programu antywirusowego, wyposażonego w wydajny silnik pracy oraz skuteczną zaporę w walce z ewentualnymi szkodnikami. Choć w najnowszych systemach Windows spotkamy dedykowaną ochronę Defender, to przy częstym korzystaniu z Internetu zaleca się instalację dodatkowego software’u o charakterze ochronnym. Jest to pomocne szczególnie wtedy, gdy na naszym PC przechowujemy istotne dokumenty, gramy online bądź wykonujemy bankowe przelewy.

Dbając o dobro komputera, nie można pominąć pobierania regularnych poprawek do posiadanego oprogramowania. Chodzi tu przede wszystkim o instalację aktualizacji zarówno do systemu operacyjnego, jak i sterowników dla posiadanych podzespołów. Dla sprawniejszej obsługi naszego urządzenia, warto wyposażyć się w stosowne programy do automatycznego wyszukiwania poprawek bądź ręcznej optymalizacji pracy. Do tego grona można zaliczyć w pierwszym przypadku oprogramowanie do aktualizacji sterowników, w drugim zaś narzędzia do czyszczenia wybranych zasobów systemowych (np. defragmentacja dysku, porządkowanie rejestru, usuwanie plików śmieciowych). Ciekawym rozwiązaniem wydaje się też korzystanie z narzędzi VPN, których celem jest zapewnienie dostatecznej anonimowości w sieci. Trzeba jednocześnie pamiętać, że ich darmowe wersje mają niewielki zakres transmisji (pobierania i wysyłania) danych, a lista oferowanych przez nie serwerów jest znikoma.

Chociaż Internet może wydawać się pozornie przyjazny, to na każdego z nas czyha tam wiele niebezpieczeństw. Aby skutecznie się przed nimi bronić, należy stosować dobre zabezpieczenia przeglądarek oraz systematycznie czyścić ich historię przeglądania. Można to zrobić za pomocą instalacji prostego rozszerzenia z podstawowym modułem ochronnym. Narzędzia te w wielu przypadkach są dodatkami do popularnych antywirusów.

Poznaj oprogramowanie do praktycznej ochrony komputera:

1. Program antywirusowy

a) Bitdefender Antivirus Plus

  • Jeden z najskuteczniejszych antywirusów dostępnych na rynku. Posiada profesjonalny moduł zabezpieczeń o wysokiej jakości oraz odznacza się prostą i szybką obsługą.
  • Cechuje go duża wykrywalność wirusów i wszelkich innych rodzajów szkodliwego oprogramowania (malware, ransomware, programów szpiegujących itp.), czyhających na użytkowników w Internecie.
  • Ma wiele algorytmów dedykowanej ochrony, pomocnych przy optymalizacji i zarządzaniu ustawieniami komputera. Do tych najciekawszych należą m.in. autorska przeglądarka SafePaymenedżer haseł oraz niszczarka plików.

b) AVG AntiVirus Free

  • Popularny program do ochrony komputera o wysokiej skuteczności wykrywania niepożądanych plików. Odznacza się łatwą obsługą i szybkim działaniem, posiadając dodatkowo szeroki wachlarz funkcji zabezpieczeń w interfejsie.
  • Jego przeznaczenie obejmuje nie tylko ochronę w czasie rzeczywistym, ale również optymalizację pracy podzespołów. Program ten potrafi rozpoznać wszelkie problemy z wydajnością i stosunkowo szybko je rozwiązywać.
  • Zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa w sieci, podejmując szybkie reakcje na napotkane problemy (m.in. zainfekowane programy i strony). Obejmuje to blokadę linków z niebezpiecznym oprogramowaniem, jak również odrzucanie pobierania skażonych bądź uszkodzonych plików.

c) Avast Free Antivirus

  • Uznany produkt o bogatej ofercie rozwiązań z zakresu ochrony komputera oraz zabezpieczeń sieci. Wyróżnia się prostotą wykonania, zadowalającą wykrywalnością zagrożeń oraz dużą szybkością w działaniu.
  • Ma unikatowy algorytm CyberCapture, pozwalający na sprawne wysyłanie podejrzanych plików do analizy w chmurze. Dzięki temu, po dokonaniu natychmiastowej analizy informuje użytkownika o rzeczywistym stanie przebadanych zawartości, przekazując dane także innym klientom Avast.
  • Sprawuje solidną kontrolę nad połączeniami Wi-Fi, chroniąc je przed atakami intruzów. Potrafi automatycznie wykrywać słabe punkty domowego Internetu, a także identyfikować nieuprawnione ruchy w celu uzyskania dostępu do sieci.

2. Program VPN

Działanie programów VPN prowadzi do uzyskania swobody w przeglądaniu rozmaitych stron internetowych. Udostępniają one specjalnie przygotowane prywatne serwery, które zapewniają wirtualną osłonę nad aktywnością w sieci.
Wszelkie możliwe ruchy użytkownika (np. gra online, research wiadomości, wypełnianie formularzy, klikalność w reklamy) podlegają szyfrowaniu, dzięki czemu może on poczuć się anonimowy. Praca takiego software’u objawia się m.in. założeniem fałszywego adresu IP oraz aktywacją dedykowanej transmisji z limitowanym pakietem danych. Zobacz: co to jest VPN?

3. Menadżer haseł

Narzędzia te zazwyczaj pełnią funkcje sejfów, których celem jest bezpieczne przechowywanie haseł do ważnych kont użytkownika. Hasła mogą być wykorzystywane m.in. na portalach społecznościowych, firmowych profilach bądź bankowości internetowej. Wiele z nich posiada także generatory, umożliwiające losowe tworzenie silnych kodów zabezpieczeń w celu umocnienia kontroli nad danymi oraz ich ochrony przed kradzieżą. Są one szczególnie pomocne przy ustawianiu weryfikacji dwustopniowej do ochrony dostępu na kontach, w której, oprócz klasycznego hasła, występuje domyślna konfiguracja znaków menadżera. Zobacz: co to jest menadżer haseł?