Certyfikat SSL – co warto wiedzieć?

Certyfikat SSL to niezbędne narzędzie, które potwierdza wiarygodność domeny oraz jej właściciela. Zapewnia również szyfrowanie połączenia i poufność danych, co jest niezwykle istotne w kontekście zagrożenia ze strony różnego rodzaju cyberataków i wykradania danych. Jakie są jeszcze korzyści z jego stosowania?

Czym jest i jak działa certyfikat SSL?

SSL (ang. Secure Socket Layer), czyli certyfikat klucza publicznego to protokół sieciowy, który pozwala na bezpieczne połączenie między przeglądarką internetową a serwerem na których przechowywana jest strona www. Stanowi go cyfrowy plik komputerowy lub fragment kodu gwarantujący poufność przesyłania informacji w obydwu kierunkach. Dzięki zaszyfrowaniu informacji nikt postronny nie ma możliwości ich zdobycia czy odczytania.

Jego podstawowym zadaniem oprócz szyfrowania danych jest autoryzacja i weryfikacja. Autoryzacja to informacje o autentyczności strony internetowej. Użytkownik może je podejrzeć po kliknięciu symbolu kłódki w przeglądarce. Urzędy certyfikacyjne mają wymagające kryteria weryfikacyjne przy wydawaniu SSL, co sprawia, że ma on najwyższy stopień wiarygodności spośród certyfikatów Extended Validation.

Działanie certyfikatu SSL opiera się na regułach kryptografii asymetrycznej. Stosowane są tutaj dwa klucze – publiczny służący do szyfrowania informacji oraz prywatny do dekodowania. Jak wygląda to w praktyce? Jeżeli korzystasz ze strony na której podajesz swoje dane to certyfikat SSL w który strona jest zaopatrzona szyfruje je bezpośrednio na Twoim komputerze. Na serwer wysyłane są już zakodowane informacje. To zwiększa bezpieczeństwo, bo w przypadku ich przechwycenia w sieci intruz uzyska jedynie zestaw zaszyfrowanych i nieczytelnych znaków.

Zalety certyfikatu SSL

Stosowana w przypadku certyfikatu SSL kryptografia asymetryczna jest wyjątkowo bezpieczna i praktycznie niemożliwa do złamania. Ale wysoka ochrona to nie jedyna zaleta SSL. Pozostałe to m.in.:

  • lepsze pozycjonowanie – google faworyzuje strony z certyfikatami SSL,
  • większe zaufanie ze strony użytkowników,
  • możliwość skorzystania z szybszego protokołu HTTP/2 – aby go uruchomić, przeglądarki wymagają od strony certyfikatu SSL.

Dodatkowo SSL spełnia wszystkie wymagania RODO, co nie wymaga od właściciela strony dodatkowych działań związanych z ochroną danych.

Czy warto postawić na certyfikat SSL?

Zdecydowanie tak. Obecnie praktycznie wszystkie przeglądarki internetowe traktują strony https (posiadające certyfikat SSL), jako uprzywilejowane. Przy tych, które go nie posiadają wyświetla się komunikat ostrzegawczy, że strona jest niezabezpieczona. Z pewnością odstrasza to potencjalnych użytkowników oraz klientów. W domeny.pl możesz wybrać różnego rodzaju certyfikaty SSL także w wersji z nielimitowaną ilością subdomen czy gwarancją ponownego wydania certyfikatu.