Gotowiec z allegro (vol.1)

Wiele osób pyta mnie bezpośrednio jak i na forach i grupach o komputery z allegro czy innego sklepu oferującego złożone już komputery, z opisem, który pozwala wywnioskować, że dany sprzęt zrobi za nas pranie, posprząta i będzie chodził do pracy.

Żarty żartami, ale są granice, których zdaje się, nie znają sprzedawcy niektórych „Super komputerów do gier”.

Dzisiaj przyjrzymy się paru zestawom komputerowym dostępnym na allegro.

Gotowy komputery z allegro

Oferty z kategorii „Komputery” – „Komputery stacjonarne” posortowane według popularności od największej.

Komputer biurowy z Intel i9 za 5600zł

Ktoś chyba kopiując swoje oferty, nie zmienił pierwszego członu nazwy i zostało „Komputer biurowy  i9-9900…”

Poniżej macie screen i zaczynamy ocenę.

Komputer-biurowy-za-5600


I to jest cały opis…

No dobra, ale może coś się z tego dowiemy?

Dożywotnia licencja Windows 10 Pro 64-bit. Ludzie mówią, iż licencja nie jest dożywotnia, ale ja jestem z tych, którzy uważają, że jak zakupili komputer z systemem, to faktycznie mają licencję dożywotnią. Tylko jest haczyk… do pierwszego formatu. Wątpię, aby kod do systemu został nam podany. Co prawda można zadzwonić do Microsoftu z prośbą o podanie/aktywowanie kodu podając długi kod sprzętu znajdujący się w odpowiednim miejscu niewidocznym dla zwykłego zjadacza chleba.
Intel i9-9900. Procesor ten posiada bazową częstotliwość 3,10 GHz, a 5 GHz jest częstotliwością „Turbo”, która utrzymuje się przez parę sekund i to nie na wszystkich rdzeniach. Więc taki zapis ” i9-9900 8 RDZENI x 5Ghz” jest wprowadzający w błąd. Pytanie, po co taki procesor do zastosowań biurowych? Nie wiem, a do gier lepiej, ale… w zestawie nie ma karty graficznej, więc nowsze tytuły gier z góry odpadają.
Płyta główna B360. Oczywiście nie dostajemy informacji o konkretnej płycie tylko chipsecie jaki obsłuży ten procesor. Ogółem płyty na B360 są od ~250zł do nawte i 700zł.
Karta graficzna a właściwie jej brak. Tutaj nie ma karty graficznej, jest zintegrowany układ w procesorze posiadający układ graficzny. Do starszych gdzie na bardzo niskich/słabych ustawieniach da radę.
– Pamięć RAM 64GB. Komputer biurowy z taką ilością pamięci RAM? Szybkość pamięci to 2666MHz, w opisie jest błąd. Pamięć powinna być szybsza dla tego procesora, ale nie wiem, do czego może się przydać taka ilość pamięci nie móc pograć w gry czy obrabiać materiałów wideo ze względu na brak karty graficznej. Oczywiście nie dostajemy informacji, jakie to są RAMy… mogą być najtańsze bez radiatorów, które szybko wyzioną ducha.
Dysk SSD 480GB. Pojemny dysk SSD nie jest zły, ale jaki model także nie wiemy. Pamiętajmy, że możemy dostać chińczyka, który długo nie będzie działać, a zapełnienie nawet w 50% może powodować znaczne spadki szybkości.
Nagrywarka DVD. Powoli się od nich odchodzi, ale ja sam nadal czasami korzystam.
Obudowa nie wygląda źle. No i nie jest aż tak zła. Tylko coś mi tu nie pasuje, bo ta obudowa ma u góry filtr przeciwkurzowy na magnez i z boku szybę. Nie potrafię znaleźć tej obudowy z zabudowanym bocznym panelem i brakiem górnej siatki, możliwe, że to jakiś starszy model albo podróbka.
Zasilacz 600W. Tutaj mamy zasilacz z certyfikatem 80+, ale… czy ma podstawowe zabezpieczenia? Czy certyfikat nie jest tylko naklejką? Zero informacji o modelu.


Ogólna opinia:
Strasznie dziwny ten sprzęt no i brak informacji czy części są nowe, czy używane itp. Gdyby dodać do komputera kartę graficzną a pozostałe podzespoły nie byłyby „no name” to byłaby super maszynka. Ogółem nie polecam takiego zestawu, gdyż o podzespołach nie wiemy praktycznie NIC. A kupując wszystko ze sprawdzonego źródła i dając komuś do złożenia i tak zyskujemy ~500zł.


Opłacalność zestawu:
Gdyby złożyć taki sam sprzęt z sensownych części, a nie „no name” to musielibyśmy wydać 4600zł (bez systemu Windows 10). Dodając 500zł za system (wersja Home wystarczy) wychodzi nam ~5100zł za komputer, który wykorzystamy… no nie wiem, w czym wykorzystać taką maszynę bez karty graficznej.

Komputer do gier z Intel i7 i RTX 2060 za 3300zł

Oferta, którą kupiło kilkanaście ludzi, brzmi na pierwszy rzut oka bardzo korzystnie. Czytając opis osoby, które się znają mogą rozłożyć ręce i powiedzieć „co tu się….”.

Komputer-do-gier-za-3300

Opis skromny, obudowa robi wrażenie, a cena pozytywnie zaskakuje. Czy warto?

Procesor Intel i7 2600 taktowany jest bazowym zegarem 3.4 GHz, turbo to 3.8 GHz i posiada 4 rdzenie i 8 wątków. Więc pisanie „8x 3,8Ghz Turbo” jest sporym nadużyciem!! Nie ma mowy nawet o 4x 3.8 GHz… gdyż te turbo nie działa na wszystkich rdzeniach i działa, przez krótki czas. Wątki to nie rdzenie i nie można traktować 2 wątków jako 2 rdzeni. Swoją drogą procesor jest z 2011 rok, tak dobrze widzisz. Zestaw ma w sobie procesor 9 letni.
Pamięć RAM DDR3. DDR3 w 2020 roku? Ale rozumiem, stary procesor wymaga starej płyty głównej, która obsługuje DDR3. 16GB wystarczy do gier.
Karta graficzna. W zestawie mamy proszę Państwa RTX 2060 6GB. Karta kosztuje od 1400zł i jest bardzo dobra! Ale czy tutaj dostajemy jakąś sensowną jakość czy podróbkę? Nie wiem, zobaczymy w podsumowaniu, ile za całość musielibyśmy zapłacić.
Dysk SSD 480GB. Obecnie dysk SSD powinien być podstawą i tak też jest tutaj. Inna sprawa, jaki tam jest dysk, może być tak, że po 50% zapełnienia znacząco zwolni.
System Windows 10. Tak jak wyżej pisałem, dożywotnia licencja jest „bo jest”.

Dodatkowo mamy podane informacje, które wiele ludzi pomija.

2TB na dane. Na 100% dysk HDD.
Zasilacz 650W i zero informacji o modelu i jakimkolwiek certyfikacie.
Obudowa „Midi Tower”, wiec ta ze zdjęcia może być tylko podglądowa i możemy zostać zwykły złom mimo iż w opisie jest mowa o RGB. Nawet jeśli dostaniemy obudowę ze zdjęcia, to nie wiemy o niej nic szczególnego. Ma piwnicę to na plus, posiada u góry wentylatory (czy w zestawie?) świadczy o tym.., że u góry jest siatka to też na plus.


Ogólna opinia:
Bardzo stary procesor, który będzie znacząco ograniczał kartę graficzną (o ile nie jest to podróbka). Wolne RAMy i do tego DDR3. Jedne co przyciąga uwagę to RTX 2060 6GB i świecidełka, jak i napis „i7”.


Opłacalność zestawu:
Procesor jest bardzo stary i niewydajny. Lepszy od niego jest Ryzen 5 1600 AF. Karta graficzna RTX 2060 6GB w sensownej postaci to koszt ~1500zł. Nie wiem co tu napisać, gdyż w teorii może się opłacać, ale części z pewnością będą tzw. „no name”.
Ile kosztuje taki zestaw? Ciężko powiedzieć, ale około 2600zł w takiej samej niemal konfiguracji, której nie polecam! Komputer z taką kartą graficzną powinien mieć lepszy procesor i szybsze RAMy, a to już dodatkowy wydatek. Koszt sensownego komputera do gier bazującego na RTX 2060 6GB to 3600zł. Zysk wydajności sporo większy, a i podzespoły firmowe.

Gotowiec czy warto kupować?

Napiszę krótko. NIE. Lepiej wybrać części i dać komuś do poskładania. Nie dosyć, że wyjdzie taniej, to nie będziemy posiadać w domu bomby zegarowej.

Druga ważna sprawa nie wiemy jak z gwarancją, a jeśli jest to czy karty graficzne i inne podzespoły nie będziemy musieli odesłać na „naprawę” do Chin. Nie ma informacji o tym czy komputer jest z nowych części, czy używanych. Prawie żadnych informacji.