Na czym polega integracja systemów IT i jak ją przeprowadzić?

Integracja systemów IT to często niezbędny proces, bez którego płynna praca może okazać się bardzo utrudniona. Działanie w obrębie jednego środowiska może bowiem przynieść wiele korzyści, a przede wszystkim usunąć bariery technologiczne, wynikające z ograniczeń systemowych. Jeśli więc i Ty chcesz zacząć pracować bardziej wydajnie i wyciągać ze swojego sprzętu jak najwięcej, poniżej przedstawiamy, na czym polega integracja systemów IT i jak ją przeprowadzić.

Na czym polega integracja systemów IT?

Integracja systemów IT polega przede wszystkim na połączeniu dotychczas niekompatybilnych ze sobą środowisk czy infrastruktur oraz umożliwieniu pracy w ramach jednego globalnego systemu informatycznego. W praktyce działanie to może bazować na stworzeniu nowego cyfrowego systemu informatycznego lub skonstruowaniu nowej fizycznej infrastruktury. Praca tego rodzaju często może wymagać innowacyjnego podejścia, którym często odznaczają się specjaliści z dziedziny informatyki. Profesjonalna integracja systemowa to zadanie dla ittouch.pl, którego programiści i testerzy na co dzień zajmują się projektowaniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych. Najlepszym przykładem integracji systemów IT, jest podłączenie pojedynczych komputerów do sieci, tworząc wewnętrzne środowisko pracy z możliwością wolnej wymiany danych oraz informacji. W ten sposób łatwo pozbyć się na przykład zewnętrznych dysków czy płyt do transportu danych między stanowiskami.

Kiedy przydaje się integracja systemów IT?

Integracja systemów informatycznych najbardziej przydaje się wtedy, kiedy pracownicy nie są w stanie wykonywać swojej pracy w sposób optymalny, a główną przeszkodą są kwestie techniczne. Częstym tego powodem może być korzystanie ze sprzętu lub oprogramowania, które są przestarzałe lub nie otrzymują już najnowszych aktualizacji. Najważniejszym czynnikiem podczas rozważania integracji oprogramowania czy ulepszenia sprzętu mogą okazać się jednak koszta. Nowe oprogramowanie na zamówienie, które połączy funkcjonalność posiadanych już elementów systemu IT może okazać się korzystniejszą inwestycją, niż zakup rzeczy nowych. Integrację systemową warto więc rozważyć, kiedy chcemy wyciągnąć jak najwięcej z posiadanego już sprzętu oraz oprogramowania.

Jak przeprowadzić integrację systemów IT?

Najważniejszy element integracji systemów IT polega na rozpoznaniu ogólnego problemu i przyczyny niesatysfakcjonującej sytuacji przez specjalistów. Informatycy, analizując globalnie nasze środowisko pracy będą w stanie wskazać jego elementy, które powodują spowolnienia pracy. Idąc dalej, programiści i testerzy powinni zaproponować nowe rozwiązanie, które zintegruje działające osobno systemy. Dobrym tego przykładem może być stworzenie programu, który będzie mógł jednocześnie przetwarzać niekompatybilne ze sobą pliki, na przykład audio i obraz. Dzięki stworzeniu jednego środowiska do obróbki dźwięku i obrazu, bez większych problemów możliwe będzie tworzenie na przykład interaktywnych prezentacji, co nie byłoby możliwe przy wykorzystaniu programów wyłącznie do obróbki dźwięku czy obrazu.

Jak więc widać, integracja systemów IT polega na znalezieniu sposobu, na połączenie funkcjonalności osobnych środowisk pracy. Proces ten może przydać się przede wszystkim wtedy, kiedy używane oprogramowania lub infrastruktura nie współgrają ze sobą i ma to negatywny wpływ na optymalizację pracy. Proces integracji najczęściej polega na rozpoznaniu problemu przez specjalistów, oraz stworzeniu nowego systemu, który będzie łączył funkcjonalności pozostałych.