Szafy rack – jak wybrać odpowiedni model?

W mniejszych lub większych firmach informatycznych, studiach nagraniowych lub filmowych, a także w innych branżach serwery są wszechobecne. Każde urządzenie tego typu wymaga zapewnienia odpowiednich warunków do działania. Chodzi przede wszystkim o jego bezpieczeństwo – ochronę przed przegrzaniem, kurzem, uszkodzeniami mechanicznymi oraz niepowołanym dostępem. Zapewniają ją odpowiednio dobrane szafy rack. Co trzeba o nich wiedzieć?

Szafa rack to niezbędny element wyposażenia serwerowni. Dla firm zakładających pierwszą serwerownię i nieposiadających jeszcze doświadczenia w tego typu inwestycjach wybór odpowiednich szaf i dedykowanych do nich akcesoriów może jednak być źródłem sporych problemów. Wielu tego typu trudności można jednak stosunkowo łatwo uniknąć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu merytorycznemu. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi zasadami doboru szaf rack i dowiedzieć się, jakie są inne niezbędne elementy wyposażenia serwerowni.

Szafa rack do samodzielnego montażu – przeznaczenie

Jak już wspomnieliśmy, szafy rack służą do bezpiecznego przechowywania działających serwerów. Poza samymi serwerami, są dostosowane do przechowywania takich sprzętów jak generatory zasilania UPS, przełączniki lub urządzenia sieciowe. Swoją nazwę zawdzięczają specyficznej budowie. Przeznaczone są samodzielnego montażu i składają się ze szkieletu (rack) oraz obudowy. Ten pierwszy złożony jest dwóch lub trzech par belek, do których następnie mocowane są ściany z blachy oraz drzwi (najczęściej szklane). Niezbędnym elementem szafy rack jest listwa zasilająca, dzięki której możliwe jest dostarczenie energii do znajdujących się w środku urządzeń.

Szafy rack – blacha stalowa walcowana i szkło hartowane

By użytkowanie szafy rack było bezproblemowe, przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów jest ona wykonana. Jeśli chodzi o samą obudowę, najlepiej sprawdza się blacha stalowa. Jest lekka,  a przy tym wytrzymała, dzięki czemu nie obciąża całej konstrukcji, a jednocześnie zapewnia dobrą ochronę urządzeniom elektronicznym. Spore znaczenie ma też to, jakie drzwi przednie znajdą się w szafie. Do wyboru mamy np. drzwi perforowane (zapewniają wydajniejszą wymianę ciepła) oraz ze szkła hartowanego (chronią wnętrze szafy przed niepowołanym dostępem, a jednocześnie pozwalają na łatwe kontrolowanie działania serwerów).

Co trzeba wiedzieć o szafach rack i jak dobrać rozmiar?

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze szafy IT to jej wymiary – wysokość montażowa, szerokość i głębokość. Są one ustandaryzowane – szafy rack zazwyczaj występują w wariantach 10 lub 19 cali. Przy zakupie należy kierować się oczywiście wielkością sprzętu. Powinien on bez problemu zmieścić się w środku, ale nie pozostawić dużej ilości wolnego miejsca. To nie tylko prowadziłoby do marnowania przestrzeni, ale też zwiększało ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Wybieramy szafy serwerowe. Szafy stojące czy wiszące?

Szafy rack i listwy zasilające mogą występować w wersjach wiszących oraz stojących. Te pierwsze, mimo że cechują się nieco bardziej skomplikowanym montażem, ale pozwalają lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, co ma duże znaczenie w mniejszych serwerowniach. Jeśli chodzi o wytrzymałość i wygodę obsługi, w zasadzie nie różnią się od modeli stojących.

Filtry szafy, otwory na przewody i dodatkowe akcesoria

Oczywiście same szafy i serwery nie wystarczą do zbudowania serwerowni. Poza nimi konieczne będą też między innymi moduły w standardzie keystone, wydajna klimatyzacja, okablowanie oraz systemy zabezpieczające przed niepowołanym dostępem i pożarem.