Wyłączanie hibernacji/uśpienia

Hibernacja czy stan uśpienia jest to zapisanie stanu obecnych wykonywanych czynności tak, aby po ponownym uruchomieniu komputera na naszym ekranie ukazał się idealnie taki sam stan jak przed uśpieniem.

Czy przydatne? Osobiście uważam, że lepiej zapisać stan wykonywanych czynności na ekranie i normalnie zamknąć system. Co prawda hibernacja pozwala na dużo szybsze przywrócenie uruchomienia komputera z już otwartym oknami itp. ale pamiętajmy, iż hibernacja zajmuje sporo miejsca na dysku, a niektóre programy mogą mimo wszystko po wybudzeniu zawiesić się i cała niezapisana praca pójdzie na marne.

Wyłączanie usypiania/hibernacji w systemie Windows

W celu wyłączenia hibernacji musimy uruchomić wiersz poleceń jako administrator.

W tym celu na dolnym pasku systemu klikając w lupę, wpisujemy „cmd„.

cmd lupa

W wynikach, jakie nam się ukażą, wybieramy „Wiersz poleceń” prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Uruchom jako administrator”.

wiersz polecen jako admin

Ukaże nam się czarne okno, do którego wpisujemy „powercfg /hibernate off” i klikamy Enter na klawiaturze. Na wszelki wypadek możemy jeszcze pisać „powercfg -h off” i także zatwierdzić za pomocą przycisku Enter. Te dwa polecenia robią to samo, ale czasami to pierwsze nie wyłącza hibernacji nie wiedzieć dlaczego.

wylaczanie hibernacji wiersz polecen

To wszystko. Hibernacja wyłączona. Plik hiberfil.sys zostanie usunięty automatycznie.