Inwestowanie w dobie spowolnienia – jak nie stracić środków?

Ostatni rok sprzyjał inwestorom – szczególnie skupionym wokół rynków finansowych. Niemal wszystkie główne klasy aktywów przyniosły rekordowe zwroty i pozwoliły pomnożyć zainwestowane środki. Jednak wiele wskaźników pokazuje, że jesteśmy już bardzo blisko szczytów, co wykazują również środki przesuwające się w stronę bezpieczniejszych aktywów. W co warto zainwestować, by unikając ryzyka, cieszyć się sensownymi zyskami?

Lokaty, obligacje i konta oszczędnościowe – dlaczego niekoniecznie?

Traktowane do tej pory jako najbezpieczniejsze lokaty kapitału obligacje, konta oszczędnościowe czy lokaty bankowe okazują się coraz mniej chętnie wybieranym sposobem ochrony oszczędności przed inflacją. Dzieje się tak za sprawą polityki banków centralnych, które na całym świecie (w tym m.in. w Polsce) obniżyły stopy procentowe do rekordowo niskich poziomów, co odbija się na oprocentowaniu oferowanym przez banki i rządy. W praktyce oznacza to, że oferowane zwroty są niższe, niż rzeczywista stopa inflacji, czyli utrata wartości przez posiadane środki. Dodatkowo od zysków musisz zapłacić 19% tzw. podatku Belki, co czyni inwestycję jeszcze mniej sensowną. Nie dziwi więc fakt, że cieszą się one coraz mniejszą popularnością. 

Akcje i fundusze inwestycyjne

Analizując wyniki z ostatnich lat – zwłaszcza z funduszów akcyjnych i samych akcji (szczególnie z amerykańskiego rynku) – nietrudno dojść do wniosku, że to jedna z najbardziej opłacalnych form inwestycji. Łatwo ulec wrażeniu, że jeśli coś rosło intensywnie przez ostatni rok, to nadal będzie utrzymywało sporą dynamikę wzrostów. Niestety, jak pokazują dane historyczne, po gwałtownych wzrostach przychodzą często mocne korekty i kupowanie teraz, czyli „na górce” może niekoniecznie być najlepszym pomysłem. Jeśli kupować akcje lub jednostki ETF, to najlepiej po solidnej przecenie, kiedy będą one atrakcyjnie wycenione – czyli zdecydowanie nie teraz. 

W co najlepiej inwestować pieniądze – czyli o stabilnych inwestycjach 

Jeśli chcesz pomnażać ciężko zarobione środki, to warto przede wszystkim upewnić się, że są one bezpieczne i że wybrane aktywa nie naraża Cię na utratę kapitału. Dobrze byłoby przy tym liczyć na godziwą stopę zwrotu. Na pierwszy rzut oka takie połączenie wydaje się niemożliwe – albo ryzykujemy, albo nie zarabiamy. Na szczęście omówione tu formy inwestowania, jak akcje, ETF, obligacje, konta oszczędnościowe czy lokaty to nie jedyne możliwości, na jakie może liczyć posiadacz wolnych środków. 

Jedną z możliwości, w co najlepiej inwestować pieniądze są pożyczki społecznościowe. Choć to relatywnie nowa usługa na naszym rynku, to umożliwia połączenie ze sobą osób (i firm) potrzebujących środków na inwestycje z posiadaczami oszczędności, które chcieliby pomnażać. Takie pożyczki są udzielane wyłącznie zweryfikowanym podmiotom o znanej historii, a ich zabezpieczeniem bardzo często okazuje się hipoteka, co daje gwarancję odzyskania środków. Jednym z najciekawszych produktów aktualnie dostępnych na naszym rynku jest oferta Future Capital. Sam możesz zdecydować na jak długo i z jakim oprocentowaniem pożyczysz swoje środki. Przez cały okres spłaty będą one bezpieczne, a kolejne raty muszą być opłacane zgodnie z harmonogramem. Daje Ci to poczucie kontroli i pewność, że nie stracisz oszczędności. Oprocentowanie? Nawet do 24% rocznie – znacznie lepiej niż obligacje, czy lokata, a nawet wiele akcji. Jeśli więc wciąż pytasz się, w co najlepiej inwestować pieniądze, to właśnie znalazłeś jedną z najciekawszych i najstabilniejszych odpowiedzi.