Jaki dysk twardy wybrać? Dysk HDD a SSD
Często zdarza się, że z różnych powodów poszukujemy metod na zwiększenie dostępnej przestrzeni do przechowywania danych. Niektórzy szukają sposobu na bezpieczne przechowywanie dużej ilości wspomnień – zdjęć i filmów, a inni z kolei potrzebują przestrzeni dla baz danych czy innych spraw firmowych. Jako rozwiązanie tego problemu wykorzystuje się dyski SSD i HDD, które mogą być zarówno zewnętrzne i przenośne, jak i montowane w urządzeniu. Pojawia się jednak problem: jaki dysk twardy wybrać? Jaki producent będzie najlepszy?
Rodzaje dysków twardych
Przedstawimy dwa rodzaje powszechnie stosowanych dysków: dysk HDD i dysk SSD. Różnią się one sposobem działania, funkcją i ogólną charakterystyką pracy. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że wybór dysku powinien być najbardziej uzależniony od jego przeznaczenia i zadań, jakie będzie wykonywał.
Dysk HDD to tak zwany Hard Disc Drive. Był on powszechnie stosowany w starszych modelach komputerów i cechuje się zdecydowanie niższą prędkością przesyłu danych niż urządzenia, z których korzystamy obecnie na co dzień. Do przechowywania informacji wykorzystywane są powierzchnie wirujących talerzy, pokryte cienką warstwą materiału ferromagnetycznego. Bardzo duża ilość części ruchomych sprawia, że wewnętrzna budowa takich dysków jest znacząco zaawansowana mechanicznie.
Dysk SSD to inaczej Solid State Drive. W porównaniu do HDD nie posiada on części ruchomych. Jest powszechnie stosowany obecnie w laptopach i części komputerów stacjonarnych ze względu na fakt, że pozwala na dostęp do danych w zaledwie kilkanaście sekund. Zapis danych następuje w pamięci flash, a wszystko jest sterowane przez kontroler. Dzięki małej podatności na uszkodzenia bez obaw można go transportować.
HDD a SSD – różnice
Dysk twardy należy dobrać odpowiednio do zadania, jakie ma pełnić. Nie można powiedzieć, że któryś z nich jest gorszy lub lepszy, ponieważ ich zastosowanie i charakterystyka pracy jest inna. Przedstawimy zatem kilka podstawowych kryteriów, które różnią dysk HDD od dysku SSD.
Prędkość działania
HDD: z powodu specyficznej budowy prędkość przesyłu i odczytu danych jest stosunkowo niska. Pliki i aplikacje ładują się długo, a nie krócej czeka się na załadowanie systemu operacyjnego. Jeżeli taki dysk zastosowany jest jako dysk główny w laptopie lub komputerze, to praca na wielu aplikacjach może być znacznie utrudniona ze względu na wolny czas reakcji.
SSD: dzięki zastosowaniu pamięci flash dostęp do danych jest ułatwiony. System, pliki oraz większość aplikacji powinny uruchomić się w przeciągu kilku do kilkunastu sekund. Przesyłanie i kopiowanie plików odbywa się znacząco szybciej niż w większości dysków HDD.
Pojemność dysków HDD a SSD
HDD: posiadanie dysku HDD o pojemności 1 TB lub więcej nie jest niczym nadzwyczajnym. Te dyski o ogromnej pojemności są w stanie przechowywać dużo danych oraz plików bez większych problemów.
SSD: ich pojemności są znacząco mniejsze od dysków HDD. Standardowa pamięć montowana w laptopach ma 128, 256 lub 512 GB pojemności. Jest to wystarczająco do codziennego korzystania z komputera, jednak chcąc przechowywać duże pliki lub gry, możemy spotkać się z brakiem miejsca.
Niezawodność HDD vs SSD
HDD: ten rodzaj dysku zbudowany jest z magnetycznych talerzy i całej skomplikowanej mechaniki do odczytu danych. Ze względu na ilość części, które mogą się zepsuć, wystąpienie uszkodzenia mechanicznego jest prawdopodobne. Dysk HDD jest na to specjalnie narażony podczas podróży czy nieostrożnego przenoszenia z miejsca w miejsce.
SSD: dyski te zamontowane często w laptopach są stale narażone na wstrząsy i szarpnięcia. Układ budowy, który nie wymaga użycia ruchomych elementów, jest zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, niż HDD. Wciąż oczywiście mogą zdarzyć się awarie, ale powinny być one widocznie rzadsze.
Najlepsi producenci dysków SSD i HDD
Na ten moment na rynku możemy wyróżnić kilku producentów, których produkty są chętnie kupowane i konkurują ze sobą ceną oraz technologią. W obrębie każdej marki znajdują się zarówno tańsze dyski budżetowe, jak i drogie dyski przeznaczone dla profesjonalistów. Spośród najchętniej kupowanych marek możemy wyróżnić:
- Kingston
- Samsung
- Crucial
- Western Digital
Uszkodzony dysk – co robić i jak odzyskać dane?
Bez względu na to, czy wybierzemy dysk HDD, czy SSD może zdarzyć się, że ulegnie on awarii. Zależy nam wtedy, aby jak najwięcej danych zostało poprawnie odzyskanych. Oba rodzaje dysków różnią się kompletnie odmiennym sposobem pracy. Co to oznacza podczas awarii?
Oznacza to, że powodów niepoprawnego działania pamięci może być wiele, a każdy rodzaj dysku ma swoje „bolączki”. Aby nie doprowadzić do całkowitej utraty danych, warto zgłosić się do zaufanej firmy, która odzyska pliki. Mechaniczne lub elektroniczne uszkodzenia dysku wymagają bardzo specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi. Skomplikowana wewnętrzna budowa oraz sposób działania, który nie jest zrozumiały dla większości ludzi, mogą stwarzać problemy.
W Klinice Danych odzyskacie utracone informacje ze wszystkich urządzeń, w tym również z dysków HDD i SSD. Nawet jeżeli ktoś powiedział Ci, że Twój przypadek jest nieodwracalny, zgłoś się do Kliniki Danych – być może uda się coś zaradzić.