Dokładne formatowanie dysku – zerowanie dysku

Po szybkim formacie nie widzimy śladu po wcześniejszych plikach to fakt, ale fizycznie nasze dane nadal tam są i to w nienaruszonym stanie. Jak to się dzieje? Zostaje wyczyszczona tylko lokalizacja, która przechowuje informacje o tym, co znajduje się na dysku więc system myśli, że dysk jest czysty.

Trzeba też uważać na format normalny (tzn. nie zaznaczając szybkiego formatu). On także nie kasuje danych dokładnie, są takie dane możliwe do odzyskania. Oczywiście zależy też od rodzaju nośnika, ale nie będziemy się zagłębiać w dane informatyczne.

Jak wyczyścić bezpowrotnie dane z dysku?

Do tego potrzebujemy programu, który zrobi tak zwane „zerowanie dysku”. Takie zerowanie powoduje wyczyszczenie dysku z danych, co powoduje wyczyszczenie także informacji o błędach dysku i usuwa czasami błędy… a dokładnie to zastępuje wadliwe sektory, sektorami z puli zapasowych.

Zerowanie daje niemalże 99,9% pewności, że żaden szary człowiek nie odzyska danych z tak wyczyszczonego dysku. Jedynie specjalistyczne firmy tak wykasowane dane, są (niby) w stanie odzyskać – dziwi fakt, że grube kilkanaście tysięcy złotych wyłożone na stół, nie przekonało pewnej firmy do odzysku pewnych danych (polityka – ale to nie ta strona). Więc odzyskanie z tak wyczyszczonego dysku jest niemożliwe.

Programy do zerowania dysku nie są nowością. Jedne są uruchamiane z nośnika przenośnego przy starcie systemu, a inne bezproblemowo normalnie z pulpitu.

Ja pokażę Ci bardzo prosty sposób na zerowanie dysku, bez skomplikowanych komend i zaawansowanie wyglądającego programu. Jestem zdania, że coś ma działać, a nie wyglądać na „pro”.

Niskopoziomowe formatowanie – HDD Low Level Format Tool

Są co prawda programy, które nadpisują nasze dane, innymi danymi w ten sposób maskują stare informacje będące na dysku. Ale my chcemy „wyzerować dysk”, aby wyglądał jak po wyjęciu z pudełka. I taka jest główna różnica nadpisywania, a zerowania dysku.

Do naszych potrzeb użyjemy darmowego HDD Low Level Format Tool (stary, ale wciąż działa jak trzeba).

Wersja darmowa pozwala na zerowanie z szybkością 180 GB na godzinę, co daje ~50 MB/s. Czyli dysk 1 TB wyzerujemy w ~6 godzin.
Wersja płatna, czyli ten sam program z kodem zdejmującym limit szybkości kosztuje 4.06 USD z VAT (na dzień 03.03.2020r)

Uruchom program HDD LLF i wybierz dysk, który chcesz wyzerować. Następnie wybierz „Continue >>>”.

hdd llf smart dysku

Teraz należy przejść do zakładki „LOW-LEVEL FORMAT”.

low level format

W następnym kroku musimy wybrać opcję „Format this device”. Nie zaznaczaj „Perform quick wipe”.!

Format this device

Program wyświetli komunikat, który informuje nas o utraceniu wszystkich danych na danym dysku. Zatwierdzamy, wybierając „TAK”.

potwierdzenie zerowania

Teraz pozostaje nam czekać na zakończenie zerowania dysku.

Po zakończonym zerowaniu należy zainicjować dysk.