Wyłączenie kompresowania pamięci RAM

Microsoft wprowadził dosyć dawno kompresję pamięci RAM bez zrzucania jej na dysk twardy (oczywiście dalej to robi, gdy pamięci jest zbyt mało). Czynność kompresji jest uaktywniania gdy jakiś proces zacznie nagle zużywać jej (pamięci RAM) dużo więcej, a system uzna, iż niepotrzebne jest zrzucanie tej pamięci na dysk w postaci pliku stronicowania (pagefile.sys).

System i skompresowana pamięć – wykorzystanie procesora (CPU)

Często spotykam się z problemem pożerania zasobów procesora przez „System i skompresowana pamięć”. Niestety kompresja pamięci RAM załącza się czasami bezpodstawie w wyniku jakiegoś błędu lub zdarzeń, które wywołują kompresowanie.

Tutaj trzeba mieć na uwadze, że proces „System i skompresowana pamięć” to nie tylko kompresowanie pamięci RAM i jeśli tutaj opisana rzecz nie zadziała, trzeba szukać dalej.

Dużo RAM – zbędna kompresja pamięci RAM

Mając dużo pamięci RAM, zbędna jest nam kompresja tej pamięci. Nawet jeśli np: 8GB nam zabraknie to lepiej jeśli system zrzuci na dysk nieskompresowaną pamięć RAM niż skompresowaną.

Nie rzadko przecież wykorzystujemy CPU do różnych rzeczy i jest nam potrzebny możliwie najszybszy procesor. Przy renderowaniu filmów czy inne zadania pożerające CPU zbędne jest kompresowanie RAMu, które może podkradać cenne zasoby procesora.

Wyłączenie kompresowania pamięci RAM

Aby wyłączyć kompresowanie RAM, trzeba uruchomić PowerShell jako administrator.

Kliknij ikonkę lupy i wpisz „PowerShell”.

Następnie z listy sugerowanych aplikacji kliknij prawym przyciskiem myszy na „Windows PowerShell” i wybierz opcję „uruchom jako administrator”.

W nowo ukazanym oknie wpisz polecenie „Disable-MMAgent -m” i zatwierdź za pomocą ENTER na klawiaturze.

Nie ukaże się żaden komunikat, po prostu będzie możliwość wpisania nowej komendy.

Uruchom ponownie komputer, wejdź w Menadżerze Zadań (CTRL+ALT+DEL lub CTRL+SHIFT+ESC), a następnie zakładkę „Wydajność” i „Pamięć”.

Na dole widnieje informacja o wykorzystanej obecnie pamięci oraz tej po kompresji (po zmianie powinna wynosić 0).

To wszystko w tym wpisie. Ewentualne przywrócenie kompresowania RAM osiągniemy, wpisując polecenie „Enable-MMAgent -mc